HSP - Hrvatski sindikat POŠTE

POST INFO 790 – Isplata prigodne nagrade za Božić

Pozivajući se na čl. 61. Kolektivnog ugovora za radnike Hrvatske pošte koji propisuje isplatu prigodne nagrade za Božić, Poslodavcu smo uputili dopis kojeg prenosimo cijelosti:
„Poštovani,
iako očekivane projekcije konačnih financijskih rezultata za 2020., govore da je pandemija virusa Covid-19 ostavila svojeg traga i na poslovanje Hrvatske pošte, nemjerljiv je doprinos svakog pojedinog radnika naše tvrtke u održanju stabilnog i uspješnog poslovanja Društva. Svakako ne želimo zaboraviti spomenuti niti doprinos menadžmenta u organizaciji i vođenju održivog poslovanja Društva.
Radnici u Hrvatskoj pošti ove su godine radili više nego ikada i to u do sada nezabilježenim, izrazito teškim, gotovo nemogućim uvjetima, izlažući pritom ozbiljnoj ugrozi sebe, svoje zdravlje i život ali i zdravlje i živote svojih obitelji, svojih najbližih.
Sada, krajem ove, u svakom pogledu teške ali ipak uspješne poslovne godine, došlo je pravo vrijeme da se radnicima prizna sav njihov samoprijegor, trud i odricanje. Iz tog razloga predlažemo Vam gospodine predsjedniče, da Vi i Uprava kojoj ste na čelu, donesete odluku o jednokratnoj isplati nagrade prigodom Božića, koja će biti isplaćena svim radnicima zaposlenim u Hrvatskoj pošti, u iznosu koji će biti znatno veći od iznosa koji je propisan važećim Kolektivnim ugovorom.
Uvjereni smo da takva isplata, koju su radnici Hrvatske pošte zaslužili svojim marljivim radom i s pravom je očekuju, ne bi značajnije opteretila poslovanje Društva, a bila bi opravdana s poslovne, socijalne i ljudske točke gledišta.
Zbog navedenih razloga, g. predsjedniče, uvjereni smo da se Vi i članovi Uprave Društva ne možete i nećete oglušiti na naš prijedlog, da ćete donijeti ispravnu odluku te na taj način još jednom iskazati dužno poštovanje prema svim našim radnicima i njihovom nemjerljivom doprinosu uspjehu naše tvrtke.
S poštovanjem, Milan Jukić, predsjednik HSP.“

NASTAVAK PREGOVORA ZA NOVI KOLEKTIVNI UGOVOR

Prošlog tjedna su nastavljeni pregovori pregovaračkih odbora sindikata i poslodavca za sklapanja novog Kolektivnog ugovora za radnike HP.
Ne treba naglašavati kako se pregovori vode u do sada nezabilježenim okolnostima uzrokovanim aktualnom zdravstvenom krizom. Osim što je zbog poznatih razloga i obveze poštivanja propisanih epidemioloških mjera, reduciran broj pregovarača obiju strana, pandemija i njene loše posljedice, posebno one ekonomske, odredit će u nekoj mjeri smjer pa tako i ishod samih pregovora.
Kao i u svim dosadašnjim pregovorima kroz tridesetogodišnju praksu sklapanja kolektivnih ugovora u Hrvatskoj pošti, pregovori se i ovom prigodom, u trenutnoj fazi, svode na tvrdo sučeljavanje argumenata, ponekad i potpuno oprečnih.
Poslodavac naglašava da je poslovanje Tvrtke ozbiljno narušeno sveopćom krizom koju je uzrokovala pandemija, štoviše da je upravo aktualna kriza uvelike promijenila dosadašnje navike i prakse, kako građana tako i poslovnih subjekata što je sve skupa rezultiralo ozbiljnim padom prihoda, posebno od pismovnih pošiljaka i platnog prometa. Istodobno, svi tomu svjedočimo, rastu količine paketa potpomognuto rastom e-trgovine, a to bi u kakvo-takvoj mjeri moglo nadomjestiti spomenute minuse.
Pregovarači sa naše strane su čvrstog stava da „vrag nije crn kako se čini“, da je Hrvatska pošta stabilna tvrtka s izvjesnom perspektivom, da su za to najzaslužniji njeni radnici koji su u ova (pre)teška vremena odrađivali, odrađuju i odrađivat će „krvav“ posao, riskirajući svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih. Isti ti radnici zaslužuju da se kroz pregovore za novi Kolektivni ugovor vrednuje njihov doprinos opstojnosti i napretku tvrtke pa, uvažavajući svekoliku krizu, nikako ne smijemo ostati na onome što je Poslodavac najavljivao prije samih pregovora kako se neće „umanjivati materijalna prava radnika“. Štoviše, sa svoje ćemo strane učiniti sve da se ta prava poboljšaju koliko god to bude moguće.
Pregovori se nastavljaju sredinom tekućeg tjedna.

PROBLEMI U DIVIZIJI POŠTA

Prošli tjedan održan je sastanak predstavnika Hrvatskog sindikata pošte sa rukovodstvom Divizije pošte. Inicijativu za održavanje sastanka dali su radnici sektora opće dostave putem svojih predstavnika u Hrvatskom sindikatu pošte, koji su zahtjeve i zabrinjavajuće poruke radnika prenijeli poslodavcu. O ozbiljnosti situacije upoznali smo i člana Uprave HP zaduženog za Diviziju pošta koji učestvovao na ovom sastanku.
Iako se sa strane poslodavca moglo čuti da je izvor sveg nezadovoljstva i problema kriza s korona virusom i time povećan broj bolovanja, ipak smo ostali pri stavovima naših kolega poštara, i upozorili na plamteće probleme u osnovnim postavkama rada poštara opće dostave, a koji su smanjenje broja izvršitelja, povećanje dostavnih rajona, nepravilnosti u mjerenju dostavnih rajona, netočni podatci u Putnom listu poštara, nerealnosti u utvrđivanju potrebnog prijevoznog sredstva, kašnjenja pošiljaka u dolasku u odredišni ured, preopterećenost u vršnim danima, uz naglasak na lošu i neprimjerenu komunikaciju pojedinih rukovodećih radnika, koja se iskazuje kroz prijetnje i sankcije, pa i otkazivanje ugovora o radu.
Poslodavac je zbog opširne tematike, a kako bi pripremio konkretne odgovore i prijedloge za rješavanje problema, predložio održavanje novog sastanka tijekom ovog tjedna. Očekujemo učinkovit sastanak, konkretne odgovore i jednako takve poteze!

I ONDA JE SVIZAC ZAMOTAO ČOKOLADU

U ruke nam je ovih dana prispjelo tumačenje, uputa ili kako god to nazvati, stručnih radnika Divizije mreža, a na temu „međusobne suradnje svih radnika“. Pohvalno u samom početku, no…
Kako tvorac/pisac kaže, u postupku razduženja poštara postoji mogućnost unaprjeđenja procesa, na način da poslove koje voditelji grupa PU i kontrolori poštanskih procesa koji ne mogu biti istovremeno prisutni u svim uredima, za čim prema riječima istog pisca i „nema potrebe“, preuzmu operateri u poštanskom uredu koji obavljaju razduženje poštara koji su „odgovorna osoba“.
Kako god tumačili napisano, pitamo se sljedeće. Što se to u međuvremenu promijenilo od posljednje sistematizacije radnih mjesta, pa je tek sada netko oči širom otvorio? Koje vrijeme je Poslodavac operaterima odredio za ove poslove, koje ocjenjujemo kompleksnim i kompliciranim? Kako će se operaterima priznati (nadoknaditi) preuzimanje poslova više rangiranih radnih mjesta? Kako će se u svakodnevici prihvatiti ove izmjene, a bez konkretnih izmjena u sustavu upravljanja?
Dakle, možda netko ne zna, ali kontrolori i voditelji grupa PU postoje samo u „velikim“ uredima. Tamo gdje ih nema, operateri rade istovremeno sa korisnicima usluga, obavljaju čišćenje ureda, primopredaje zaključaka i da ne nabrajamo dalje, i prema predloženom sudjeluju u „unaprjeđenju i podizanju kvalitete usluge“.