HSP - Hrvatski sindikat POŠTE

POST INFO 774 – Utvrđivanje reprezentativnosti sindikata

Hrvatski sindikat pošte uputio je, u srijedu 8. srpnja 2020., dopis Poslodavcu u kojem Upravu Hrvatske pošte obavještavaju da će, sukladno članku 7. Zakona o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata (NN 93/14), pokrenuti postupak utvrđivanja reprezentativnosti pred Povjerenstvom za utvrđivanje reprezentativnosti koje djeluje pri Ministarstvu rada i mirovinskog sustava. Navedeno je potrebno utvrditi zbog kolektivnog pregovaranja. Naime, u Hrvatskoj pošti djeluje više sindikata, no između njih nije postignut sporazum o reprezentativnosti, stoga se navedeni postupak mora pokrenuti. Da podsjetimo, sukladno Kolektivnom ugovoru HP-a, isti je sklopljen na tri godine, točnije do 31. prosinca 2020. Postupak pregovaranja za sklapanje novog KU započinje najkasnije tri mjeseca prije njegovog isteka, stoga je potrebno na vrijeme utvrditi reprezentativnost sindikata za kolektivno pregovaranje.

VAŽNOST KOLEKTIVNOG UGOVORA

Kolektivni ugovor za radnike Hrvatske pošte, koji je na snazi od 1. siječnja 2018., važeći je još pola godine, točnije do 31. prosinca 2020. To znači da nam slijedi vruća jesen i novi kolektivni pregovori, stoga ćemo ukratko podsjetiti na važnost i težinu istih kao i samog Kolektivnog ugovora, koji je temeljni dokument odnosno pismeni sporazum između radnika, koje predstavlja sindikat, i poslodavca. Naime, Kolektivnim ugovorom reguliraju se različita pitanja iz područja radnih odnosa te isti ima pravnu snagu, odnosno predstavlja izvor prava. To znači da radnici, ako nisu organizirani u sindikat ne mogu s poslodavcem sklopiti važeći kolektivni ugovor. Kolektivnim ugovorom uređuju se pitanja plaća i drugih materijalnih prava, radnog vremena i organizacije rada, odmora i dopusta, zaštite na radu, te drugih radnih i socijalnih prava radnika, kao i mehanizama zaštite tih prava. Kolektivni se ugovor primjenjuje na sve radnike zaposlene kod poslodavca koji je potpisao takav ugovor. Temeljna je svrha kolektivnih ugovora da omoguće radnicima i poslodavcima da putem zajedničkog dogovora detaljnije uređuju funkcioniranje radnih odnosa u praksi, što pruža priliku radnicima da se, putem sindikata, izbore za povoljnije uvjete rada i prava iz radnog odnosa od onih koja su propisana zakonima ili sadržana u njihovim individualnim ugovorima o radu. Za poslodavce ovaj mehanizam pruža prednost što mogu odnose s radnicima regulirati na kolektivnoj razini, umjesto za svakog radnika individualno. S obzirom na novonastale okolnosti uzrokovane virusom COVID-19, sasvim je izvjesno da će ovogodišnji pregovori biti izrazito izazovni, a vjerojatno i prilično mukotrpni.

NAKON INTERVENCIJE HSP-a PROMIJENJENO INTERNO RADNO VRIJEME U DM

Na sastanku sa izvršnim direktorom Divizije mreže, g. Poljakom, prihvaćen je naš prijedlog za promjenu internog radnog vremena radnika u poštanskim uredima koji imaju cjelodnevno radno vrijeme. Naime do sada je bila praksa da u tim uredima međusmjena počinje u 10:00 sati pa radnicima nije bio plaćen smjenski rad. Nakon intervencije HSP-a, smjena u tim uredima sada počinje od 11:00 sati i time radnici ostvaruju pravo na dodatak prema čl. 45. KU. Na istom sastanku smo, između ostalog, skrenuli pozornost na neprimjerenu praksu pojedinih voditelja koji telefonom pozivaju svoje radnike s pitanjem o ostvarivanju ciljeva. Zaključeno je kako takvi pozivi nisu potrebni niti poželjni jer su ti podaci voditeljima dostupni i provjerljivi kroz aplikaciju, te da takva praksa treba smjesta prestati.

NOVČANA POMOĆ ZA ŠKOLOVANJE DJECE SAMOHRANIH RODITELJA

Ured za upravljanje ljudskim resursima obavještava radnike samohrane roditelje da se na temelju članka 65. KU za radnike HP d.d. isplaćuje jednom godišnje (najkasnije do 31. kolovoza tekuće godine) novčana pomoć za redovito školovanje djece samohranih roditelja. Pomoć se isplaćuje za djecu predškolskog uzrasta (jednu godinu prije škole), osnovnoškolce i srednjoškolce. Zahtjev i svu potrebnu dokumentaciju treba dostaviti Uredu najkasnije do 7. kolovoza 2020. godine. Novčane pomoći isplaćuju se samo na žiroračun djeteta. Sve pojedinosti nalaze se u Obavijesti 174/20. Kontakti: 01 4981 209, Ana Maria Miholić, i 01 4981 190, Ljiljana Gudelj.

OSTANIMO ODGOVORNI I ZAŠTITIMO SE OD ZARAZE KORONAVIRUSOM (I. DIO)

Trenutačna opća epidemiološka situacija u Republici Hrvatskoj ukazuje nam na povećani broj osoba zaraženih virusom COVID-19 (na dan 7.7.2020. godine u RH: broj oboljelih u Hrvatskoj: 3272, broj umrlih: 113, broj osoba u samoizolaciji 5153). Zato vas ovim putem želimo potaknuti na to da svi zajedno počnemo ozbiljnije shvaćati rizik i posljedice koje bi mogle nastati u idućem razdoblju i utjecati na živote svih nas.

U želji što bolje zaštite svih radnika Hrvatske pošte, osiguranja njihove sigurnosti i povećanja svijesti svih nas u vrijeme pandemije o prevenciji i kontroli COVID-19 u Hrvatskoj pošti, Hrvatski sindikat pošte na temelju trenutne epidemiološke situacije i poslovnog okruženja, apelira na pridržavanje uputa Hrvatske pošte (Pravilnik o mjerama i postupanju u kriznoj situaciji pojave koronavirusa) i svih uputa mjerodavnih epidemiološki službi kada je riječ o održavanju osobne higijene, čišćenju poslovnih prostora, korištenju zaštitnih sredstava i održavanja socijalne distance.

Ako kojim slučajem sumnjate da ste boravili u blizini zaražene osobe, odmah kontaktirajte s dežurnim epidemiolozima i svojim neposrednim rukovoditeljem koji će proslijediti informaciju timu za krizne situacije u Hrvatskoj pošti!

KAKO PRILAGODITI SVAKODNEVNI ŽIVOT U HRVATSKOJ

Hrvatski zavod za javno zdravstvo izdao je dodatne upute za pojedince, kolektive i poslodavce pod nazivom „KAKO PRILAGODITI SVAKODNEVNI ŽIVOT U HRVATSKOJ“

– https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Dodatne_upute_za_pojedince_kolektive_i_poslodavce__.pdf –

iz kojih u prvom dijelu teksta izdvajamo „Dodatne upute za pojedince“. U drugom dijelu, odnosno sljedećem broju Post infa izdvojit ćemo „Dodatne upute za kolektive i poslodavce“.

1. Općenite preporuke

Okupljanja. Izbjegavajte veće grupe ljudi i javna okupljanja. U javnom prijevozu obavezno koristite maske za lice. Izbjegavajte rukovanje, grljenje i poljupce te održavajte udaljenost s drugim ljudima od barem 1,5 metra kod razgovora. U javnim prostorima sjednite na propisanoj udaljenosti od drugih osoba, te se posebno dosljedno pridržavajte svih higijenskih pravila.

Kontakt. Izbjegavajte kontakt s osobama koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj i/ili kratak dah. Ako sami imate povišenu tjelesnu temperaturu i/ili respiratorne simptome, ostanite kod kuće te telefonom kontaktirajte nadležnog obiteljskog liječnika koji će vam dati daljnje upute.

Pranje ruku. Za pranje ruku treba koristiti toplu tekuću vodu iz slavine i sapun, a ako to u datom trenutku nije izvedivo možete koristiti i dezinfekcijsko sredstvo koje sadrži 70% alkohola ili drugo sredstvo prikladno za korištenje na koži. Nakon pranja ruku sapunom i vodom, za sušenje ruku poželjno je koristiti papirnate ručnike za jednokratnu upotrebu. Ako takvi nisu dostupni, koristite ručnike i zamijenite ih kada postanu vlažni. Što češće perite ruke.

Kašljanje i kihanje. Kada kašljete i kišete prekrijte usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije odbacite u koš za otpad s poklopcem te operite ruke. Pri kašljanju i kihanju okrenite lice od drugih osoba. Dodirivanje lica. Izbjegavajte dodirivanje lica, usta i očiju rukama.

2. Higijena prostora

Čišćenje. Svaki dan čistite domaćinstvo uobičajenim deterdžentom za kućanstva i vodom. Kod korištenja dezinficijensa kao i deterdženata neophodno je pridržavati se uputa proizvođača.

Često dodirivane površine. Posebno često čistite često dodirivane površine u kućanstvu kao što su kvake na vratima, ručke na prozorima, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinske upravljače, prekidače za struju i zvona na vratima. Pribor za jelo. Nemojte dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugim osobama.

Provjetravanje. Provjetravajte prostorije i boravite što više na otvorenom pri čemu je obavezno pridržavati se mjere fizičke udaljenosti od 1,5 metra prema drugim ljudima izuzev prema članovima obitelji i osobama s kojima se inače boravi u bliskom kontaktu.

Javni prijevoz. Što više hodajte i koristite bicikl, a izbjegavajte korištenje javnog prijevoza u onim dijelovima dana kada je velika frekvencija korisnika javnog prijevoza, odnosno krenite ranije na svoje odredište da izbjegnete boravak u prenapučenom sredstvu javnog prijevoza. Prilikom korištenja javnog prijevoza, obavezno je koristiti medicinsku masku ili masku za lice.