Od sredine ožujka pa sve, evo do ovih dana “zasuti” smo pitanjima i komentarima o isplati odnosno, kako se ispostavilo, neisplati, Kolektivnim ugovorom propisane, jednokratne prigodne nagrade u iznosu od 500,00 kuna koju volimo zvati “uskrsnica”. Stvar se dodatno “užarila” tijekom ovog tjedna, nakon što je u jednoj tjednoj tiskovini objavljen članak o investiciji Hrvatske pošte u kupovinu paketomata u kojem se problematizira velika vrijednost investicije, transparentnost i opravdanost navedene kupovine. Naravno da se javio nemali broj naših radnika koji su doveli u vezu ovu kupovinu i neisplatu uskrsnice. Ne ulazeći u vođenje poslovne politike tvrtke jer to svakako nije posao sindikata, želimo istaknuti kako je Uprava Hrvatske pošte ta koja donosi poslovne odluke i da za svaku od tih odluka snosi svu odgovornost pa je za očekivati da tako bude i u ovom slučaju. Ono što želimo još jednom posebno naglasiti jeste to da su isplate prigodnih nagrada (“uskrsnica” i “regres”) propisane važećim Kolektivnim ugovorom i da smo Upravu u više navrata odlučno upozorili na obvezu bezuvjetne isplate naknade za čije su plaćanje protekli svi rokovi, te da nikakvo i ničije pozivanje na štednju ne možemo prihvatiti ukoliko bi se ta štednja odnosila na smanjivanje materijalnih prava radnika, uključujući i jednokratne prigodne isplate. Jednako tako naglašavamo da ćemo, jer smo na to prisiljeni, sva uskraćena prava naših radnika ostvariti na duži, teži i za Hrvatsku poštu skuplji način, putem sudskih postupaka. Svima mora biti jasno da će konačan trošak isplata putem suda biti daleko veći od onog koji je trebao biti da je isplata išla redovitim putem, ali da za to odgovornost snose oni koji su donijeli odluku o kršenju Kolektivnog ugovora, nikako sindikat, a još manje radnici Hrvatske pošte. Naše članove još jednom pozivamo da se jave svojim sindikalnim povjerenicima radi davanja punomoći i dostave dokumentacije koja je potrebna za pokretanje sudskog postupka, a Upravu ovim putem još jednom pozivamo da radnicima odmah isplati „uskrsnicu“ te da time spriječi štetu koja će nastati zbog nezakonitog postupanja Poslodavca.
ŠTO BI BILO DA MILIJARDERI PLAĆAJU SAMO POLA POSTO VEĆI POREZ?
Broj milijardera udvostručen je u proteklih deset godina zahvaljujući ekonomskom sustavu baziranom na nejednoakosti koji na svojim leđima nose žene, upozorila je britanska udruga za borbu protiv siromaštva Oxfam. Bogatstvo 2.153 milijardera premašuje imovinu 4,6 milijardi ljudi, odnosno 60 posto svjetske populacije. Taj duboki jaz temelji se na pogrešnom ekonomskom sustavu, konstatiraju autori izvješća, ističući podatak da 22 najbogatija muškarca svijeta imaju više novca nego sve žene u Africi. Vlade se neadekvatnim oporezivanjem najbogatijih pojedinaca i kompanije odriču novca kojim bi se žene moglo izvući iz siromaštva. Predlažu da u sljedećih 10 godina jedan posto najbogatijih u svijetu plaća samo 0,5 posto veće poreze, što će omogućiti otvaranje 117 milijuna radnih mjesta u zdravstvu, obrazovanju i skrbi za starije i djecu. (Izvor: Grafičar i mediji)
MEĐUNARODNI PRAZNIK RADA
Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt. Oko 40.000 radnika tada je prosvjedovalo ističući zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati prava na vlastiti život. Međunarodni praznik rada danas je službeni praznik u više od 80 zemalja, a u još toliko njih se neslužbeno slavi, često nažalost uz uliče nemire. Vrijedi napomenuti da su se hrvatski radnici pozivu na obilježavanje 1. svibnja odazvali u samom početku odnosno već 1890. godine.
Svim našim članovima i radnicima čestitamo 1. svibnja, Međunarodni praznik rada!
OBILJEŽEN SVJETSKI I NACIONALNI DAN ZAŠTITE NA RADU – 28. TRAVANJ 2020.
ILO – SAFETY AND HEALTH AT WORK – CAN SAVE LIVES!
Priznajući veliki izazov s kojim se vlade, poslodavci, radnici i čitavo društvo širom svijeta suočavaju u borbi protiv pandemije COVID-19, ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana zaštite na radu bilo je posvećeno zaustavljanju pandemije. Prema preporuci Međunarodne organizacije rada obilježavanje Svjetskog dana zaštite na radu usredotočilo se na rješavanje izbijanja zaraznih bolesti na mjestima rada, posebice na pandemiju koronavirusa COVID-19. Zabrinutost raste zbog stalnog porasta infekcija COVID-19 u nekim dijelovima svijeta i sposobnosti održavanja opadajućih stopa u drugim. Vlade, poslodavci, radnici i njihove organizacije suočavaju se s ogromnim izazovima dok se pokušavaju boriti protiv pandemije COVID-19 i zaštitom zdravlja radnika.
Prema preporuci Međunarodne organizacije rada ovogodišnjim obilježavanjem Svjetskog dana zaštite zdravlja i sigurnosti na radu svi dionici sustava sigurnosti usredotočili su se na rješavanje izbijanja zaraznih bolesti na radnom mjestu, s posebnom pažnjom na pandemiju COVID-19. Cilj je potaknuti nacionalni tripartitni dijalog o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu. Međunarodna organizacija rada koristi ovaj dan da podigne svijest o usvajanju primjera dobre prakse na radnim mjestima i ulozi koju imaju službe za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu.
Socijalni dijalog u vrijeme pandemije COVID-19
Učinkovit socijalni dijalog na svim razinama je neophodan za održivo djelovanje koje štiti fizičko i mentalno zdravlje svih radnika i ublažava ekonomske utjecaje na radno pravni status radnika. Kao odgovor na krizu, vlade bi trebale, uz savjetovanje s reprezentativnim udrugama poslodavaca i radnika, promicati socijalni dijalog u donošenju mjera na suzbijanju pandemije i što bržem, ali razumnom roku, otklanjanju zdravstvenih i ekonomskih posljedica pandemije.
Odgovorno ponašanje u vrijeme pandemije COVID-19
Pojava epidemije koronavirusa izazvala je niz promjena u svakodnevnom poslovnom i privatnom životu te općenito u zajednici koja nas okružuje. Mjere koje se poduzimaju u cilju sprječavanja širenja zaraze narušavaju uobičajenu rutinu, ograničavaju određene aktivnosti te općenito negativno utječu na kvalitetu života, što dodatno doprinosi pojavi psihičkog stresa. Stoga je neminovna prilagodba novim okolnostima zbog kojih je potrebno uložiti dodatne napore za sigurnost i zaštitu zdravlja kako na poslovnom tako i na privatnom planu. Nalazimo se u vremenu koje od svih nas zahtijeva maksimalnu profesionalnost, strpljivost i sposobnost brze prilagodbe, a to sve podrazumijeva naše odgovorno ponašanje!