Vezano uz izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, Inicijativa “67 je previše”, uputila je u petak, 18. listopada, priopćenje koje prenosimo u dijelovima. Inicijativa smatra kako je usvajanje Zakona o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju pobjeda svih 748.624 građana koji su dali svoj potpis za referendum o promjenama uvjeta za mirovinu. Pritom ističu kako ostaje gorak okus izigravanja demokracije zbog nedopuštanja građanima da putem referenduma iskažu svoje mišljenje. “Ovo je veliki zajednički uspjeh sindikata i građana koje se lošim zakonskim rješenjima prisiljavalo na lošije uvjete umirovljenja, duži rad i siromaštvo u starosti. S gotovo 750 tisuća prikupljenih potpisa pokazali smo ovoj vlasti, a pokazat ćemo i svakoj budućoj, da ne mogu bez razgovora sa sindikatima, kao predstavnicima radnika, donositi odluke o radnim i socijalnim uvjetima…”, izjavio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata“. Ustavnopravni stručnjaci koje je Inicijativa konzultirala potvrdili su mišljenje kako ovakva odluka Vlade i Sabora nije u skladu s demokratskim standardima te se njome obezvređuje institut referenduma. „Posebno smo zabrinuti mogućnošću da se izmjene koje usvoji Sabor lakše mijenjaju od onih koje bi se usvojile neposrednim izjašnjavanjem građana na referendumu. “Moguće je da se neka buduća vlada i neki budući saziv parlamenta odluče na ponovno nametanje rješenja koja smo uspjeli poništiti. Poručujemo im da ni ubuduće nećemo pristati na prisilni rad do 67. godine i druga po radnike nepovoljna rješenja. Ovih 748.624 potpisa čuvat ćemo kao zalog otpora takvim vlastodršcima, te ćemo znati iskoristiti sve legalne instrumente borbe u zaštiti onoga što smo 2019. izborili”, poručio je Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata”. S obzirom da se ustavnopravni stručnjaci slažu da je usvajanjem ovih izmjena Zakona automatizmom nestala formalna osnova za održavanje referenduma, iz Inicijative smatraju kako je Vlada u Prijedlogu zakona izrijekom to trebala navesti kako bi Sabor, zajedno sa Zakonom, usvojio i taj zaključak. “Ovo je dosad najveći uspjeh postignut u zajedništvu sindikata i građana… Da bi ova priča do kraja završila, Hrvatski sabor treba donijeti poseban zaključak ili odluku u kojoj će izrijekom navesti što usvajanje ovih izmjena znači za referendumsku inicijativu i predane potpise. Građani imaju pravo na jasan odgovor zašto nije raspisan referendum koji su svojim potpisima tražili“, naglasio je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.“ Inicijativa “67 je previše” još jednom zahvaljuje svim građankama i građanima koji su svojim potpisima izvršili pritisak na vlast te tako doveli do poništavanja po radnike štetnih odredbi Zakona o mirovinskom osiguranju.
SNAGA KLADE VALJA, A UM!?
Jednom davno… Tako su započinjale bajke, koje su nam roditelji, bake i djedovi čitali dok smo bili mali. I vjerovali smo u zmajeve, vještice i slične nemani. Tko bi rekao da ćemo u zrelim godinama doživjeti ostvarenje nekih ružnih dječjih noćnih mora? Ovoga puta o jednom, ne tako davnom stanju u našoj firmi, uz usporedbu sa današnjim. Nije davno bilo kako su poštanski stručnjaci carevali umom. Sjetimo se samo poštanskih tehnologa, voditelja OJ ili voditelja PU. Rijetko koji od njih nije bio spreman odgovoriti na pitanje svoga radnika sad ili odmah. A autoritet, ako je bio potreban, gradio je na svome znanju. Današnje stanje sušta je suprotnost. Iako su nas nedavno učili da nema prebacivanja (delegiranja) odgovornosti na druge, a ponajmanje na „neke tamo u Zagrebu“, isto je danas gotovo pravilo. Naravno, kod onih principa „snaga klade valja“. Prebaciti odgovornost na upravu, direktora u Zagrebu, pa čak i sindikat, nije uopće izuzetak. Tako je, u ova nova vremena, nekim „stručnjacima“ za osnovne postave u uredima, za nepoštivanje koje-kakvih pravilnika, za nepoštivanje pojedinih odrednica Kolektivnog ugovora, kriv i sindikat! Naravno, a koga drugog je lakše optužiti za svoje neznanje, nesnalaženje… Sasvim je jasno da, u njihovim očima, oni i njihovo neznanje nisu krivi. Nažalost, do sada još nije pronađen gadget (pametna spravica) kao detektor za takve, ali prije ili kasnije, otkriju se oni sami. Kako je svaka dječja bajka imala sretan kraj, tako će i ova naša današnja zasigurno biti ista. Ipak dobro na kraju pobjeđuje zlo! Ipak na kraju um caruje!
ODRŽANA 3. SJEDNICA SREDIŠNJEG POVJERENIŠTVA RADNIKA ZA ZNR
Treća sjednica Središnjeg povjereništva radnika za zaštitu na radu, kojoj su osim članova povjereništva nazočili i ovlašteni predstavnici Ureda za korporativnu sigurnost; Odjel zaštite na radu, zaštite od požara i ekologiju, održana je u ponedjeljak, 21. listopada 2019. u Velikoj Gorici, u prostorijama Novog sortirnog centra. Obzirom na tematiku sjednice (izvješće o stanju zaštite na radu, izvješće o ozljedama na radu u 2019. godini, informacija o tijeku izrade procjene rizika) provedena je konstruktivna rasprava po pojedinim točkama dnevnog reda. Iz podnesenih izvješća izdvajamo informacije o provedenim postupcima javne nabave u području zaštite zdravlja i sigurnosti radnika Hrvatske pošte: – Nabava ostale zaštitne opreme (maske za varenje, maske za jednokratnu upotrebu, oprema za rad na visini, zaštitna kaciga za zaštitu glave, lica i sluha, zaštitne naočale i dr.) čija je podjela u tijeku – Nabava 200 komada zaštitnih motorističkih kaciga u različitim veličinama – Izrada 15 izvedbenih projekata za neispravne gromobranske instalacije prema kojima se već izvode radovi na pojedinim lokacijama – Nabava ormarića i popuna za ormariće prve pomoći – Nabava usluge vatrogasca na lokaciji NSC – Nabava usluge osposobljavanja za pružanjem prve pomoći, evakuacije i spašavanja, dorade planova evakuacije i spašavanja te izvođenje vježbi evakuacije i spašavanja poglavito NSC (veličina objekta, nova lokacija, veliki broj radnika i dr.) Nadalje, pokrenuti su postupci javne nabave za nabavku zaštitne obuće, ostale zaštitne opreme (reflektirajući prsluci, čepići za zaštitu sluha i zaštitne navlake za obuću). Članovi Središnjeg povjereništva radnika za zaštitu na radu (11 povjerenika radnika za zaštitu na radu iz svih organizacijskih jedinica Hrvatske pošte) pod stručnim vodstvom stručnjaka zaštite na radu obišli su Novi sortirni centar te se pobliže upoznali s novom organizacijom poslovnih procesa, novim tehnologijama razrade pošiljaka te uvjetima rada u NSC-u.
OBILJEŽEN SVJETSKI DAN SIROMAŠTVA
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti obilježen je prošli tjedan, točnije 17. listopada. „Kad je riječ o siromaštvu, iz godine u godinu pratimo kako raste bogatstvo svijeta, ali u rukama šačice bogataša, a istovremeno raste broj siromašnih i socijalno isključenih. Kakvo je stanje u Hrvatskoj? Kako za 2019. godinu podataka o siromaštvu, barem onih službenih, naravno nema, tu su podatci za 2018. godinu. Stopa rizika od siromaštva u 2018. godini iznosila je 19,3 posto, a 8,6 posto osoba bilo je u teškoj materijalnoj deprivaciji, 24,8 posto osoba bilo je u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti“, stoji u priopćenju Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS). Navode i kako je bilo čak 17,5 posto osoba u kućanstvima koje su kasnile s plaćanjima režija, a 7,7 posto nije si moglo priuštiti primjereno grijanje u najhladnijim mjesecima. Čak 42,7 posto kućanstava je teško i vrlo teško spajalo kraj s krajem. „Prosječna mjesečna neto plaća isplaćena za srpanj 2019. iznosila je 6.420,00 kn (bruto 8.741,00 kn). Minimalna plaća za 2019. godinu iznosi neto 3.000,00 kn (bruto 3.750,00kn). Medijalna neto plaća isplaćena za srpanj 2019. iznosila je 5.607,00 kn (bruto 7.370,00 kn). Prosječna mirovina isplaćena u kolovozu 2019. iznosila je 2.444,00 kn, a mirovinu do 2.200,00 kn primilo je čak 660 000 umirovljenika…“, navode u NHS-u. Dodali su da bi se te tužne i zabrinjavajuće brojke mogle navoditi do unedogled te da je svima jasno da je stanje u zemlji, sto se tiče siromaštva i teškog življenja gore nego što brojke pokazuju. „Zato Hrvatska i jest zemlja utonula u beznađe i besperspektivnost iz koje ljudi, posebice mladi, doslovce bježe u inozemstvo, u potragu za sigurnošću i boljim životom. Hrvatska postaje zemlja siromašnih ljudi (i bogatih pojedinaca)… Trendove treba okrenuti. Dva su osnovna alata za to – osjetno povećanje svih plaća u Hrvatskoj i promjena strukture zapošljavanja sa nesigurnih u sigurne poslove“, jasno je poručila najjača sindikalna središnjica u Hrvatskoj.