Kao nastavak započetog niza sastanaka s ciljem rješavanja problematike poštarskog rada, u četvrtak, 3 studenog 2016., održan je tematski sastanak s predstavnicima Divizije pošte. Tema sastanka je bila faza pripreme dostave. Kao osnovni problem u fazi pripreme dostave, detektiran je obrazac Osobna evidencija poštara. U dosadašnjem vođenju evidencije uočeni su nedostaci, koji se nastoje ispraviti uvođenjem novog obrasca na kojem su definirani svi poslovi koje poštar radi prije izlaženja na dostavu i nakon povratka s dostave. Jako je važno da poštari upisuju točne podatke količine pošiljaka koje su pripremili za uručenje, to se prvenstveno odnosi na poštare koji sami razrađuju zaključke. Na sastanku se više puta čulo kako je i u dosadašnjoj evidenciji postojala obveza upisivanja svih odrađenih poslova, te da postoji Priručnik za poštare s kojim bi svi poštari trebali biti upoznati kako bi pravilno popunjavali osobnu evidenciju. Budući da u praksi to i nije bilo baš tako, Poslodavac se obvezao osigurati Priručnike za poštare u svim poštanskim uredima. Također se detektirao problem kod upisa skupnih pošiljaka. Poštari koji na svom dostavnom području imaju zgrade s više od 10 stambenih jedinica imaju problem kod same pripreme takvih pošiljaka. Poštari danas nemaju uvjete da bi mogli pripremiti poštu na kvalitetan način. Količina pošiljaka je puno veća od predviđenih pretinaca u koje ih ubacuju. Zbog takvih uvjeta poštari manipuliraju više puta s istom pošiljkom, a norma predviđa samo jednom. Kao rješenje se predlažu novi radni stolovi, što je prema izjavi Poslodavca u fazi testiranja. Kako je ovaj sastanak samo jedan u nizu, kojima je cilj pronaći „rupu“ u izračunu učinkovitosti u odnosu na svakodnevno stvarno opterećenje poštara, uskoro očekujemo nastavak razgovora uz jasna rješenja problema.
TREND SE NASTAVLJA
Prije nešto manje od mjesec dana, u Post infu smo objavili tekst pod nazivom Zašto radnici napuštaju nekad najpoželjnijeg poslodavca u Hrvatskoj?, u kojem smo istaknuli činjenicu da veliki broj radnika Poštu napušta sporazumnim raskidom ugovora o radu, odnosno svojom voljom. Ako je suditi prema novim podacima koje smo dobili, ovaj nesretni trend se nastavlja… Naime, „najčešći razlog odlaska radnika iz sustava HP-Hrvatske pošte d.d. u rujnu 2016. godine bio je sporazumni raskid ugovora o radu (42% odlazaka u rujnu). Iz sustava su najčešće odlazili radnici s operativnih radnih mjesta, prvenstveno poštari za opću dostavu (29% radnika koji su sustav napustili u rujnu), poštari za ekspres dostavu (16% radnika koji su sustav napustili u rujnu) i operateri u poštanskom uredu (16% radnika koji su sustav napustili u rujnu).“ Prema dostupnoj tablici, sedam poštara za opću dostavu i tri poštara za ekspres dostavu napustilo je u rujnu sustav Hrvatske pošte sporazumnim raskidom ugovora o radu. Drugim riječima dali su otkaz. Iako su navedene brojke manje nego u kolovozu, čine nam se još uvijek velike s obzirom da je ranijih godina ovakav trend bio rijetka iznimka. Kako se čini, mogao bi postati pravilo. Kao i u prošlom tekstu naglašavamo da bi se mjerodavni i odgovorni mogli glasno upitati zašto radnici, a najviše dostavljači, u ovolikom broju napuštaju Hrvatsku poštu? Tko je i zašto doveo Poštu do toga da od najpoželjnijeg posta- ne i ne baš tako poželjan poslodavac? Nadamo se da odgovorni shvaćaju da je još uvijek nešto bolje spriječiti nego liječiti.
JESMO LI SVI JEDNAKI?
Dugogodišnja radnica odjela čišćenja pita nas: „Jesam li ja radnik drugog reda?“. Na upit zašto tako misli, kaže nam: „Pa zar ne vidite da Hrvatska pošta svake godine nagrađuje najbolje poštare, operatere, informatičare, voditelje itd., a sprema- čica nigdje?“. Istina. Ne želimo vjerovati da je ovakav propust Poslodavca namjeran, ali pitamo zašto su spremačice izostavljene? Ovako dobrom finan- cijskom rezultatu Pošte sigurno su i spremačice dale svoj doprinos. Zato poručujemo Poslodavcu – još uvijek nije kasno da se nagradi najbolje u ovom od- jelu i tako ispravi nepravda. Ili je možda pitanje iz naslova ipak opravdano? Ne vjerujemo.
STVARNO, ŠUTNJA JE – ZLATO!
Već smo puno puta pisali o sve češćim i brojnijim prigovorima radnika koji rade do iznemoglosti te puno više i dulje od propisanog radnog vremena. Poslodavac je, s druge strane uporno tvrdio (i još uvijek tvrdi) da to nije istina te smatra da je stvar više-manje pod kontrolom, oslanjajući se pritom na svoje izračune učinkovitosti radnika. Međutim, ima i onih koji, kao vjerni mjerodavni, očito, priznaju da poštari ponekad rade više nego što je zakonom dozvoljeno, pa su se sjetili jedne pametne: „Ne trebaju poštari raditi prekovremeno, ali sve pošiljke toga dana moraju dostaviti!“. Jednostavno da čovjek ne povjeruje. Je li riječ o nekolegijalnosti, neshvaćanju ili zloj namjeri nećemo pogađati. Ali, uz nešto od navedenoga, vjerojatno autoru/autorici ove izjave nije jasno ni da je problem upravo taj da se u propisanom radnom vremenu pošiljke fizički, realno, humano ili kako već hoćete, ne mogu dostaviti. Ne zato što to netko ne želi ili mu se ne da, nego jer je to u propisanom roku nemoguće obaviti. Dokaz tome ne leži u jednom danu ili tjednu, nego u mjesecima iza nas. Stvarno, ovdje baš vrijedi jedna stara – ako nemaš za reći ništa lijepo ni pametno, bolje šuti. Jer, u ovom slučaju, šutnja bi stvarno bila – zlato!
NOVA REFORMA – ZA RADNIKE S MINIMALCEM SVE OSTAJE ISTO
Deseci tisuća građana s najnižim plaćama neće osjetiti porezno rasterećenje koje donosi prijedlog porezne reforme, koju je nedavno pred- stavio ministar financija Zdravko Marić. Njihova primanja toliko su niska da na plaću ionako ne plaćaju porez i jedini način da se njihovi mjesečni budžeti podebljaju je da im poslodavci podignu bruto plaće. Obzirom da bi prijedlog reforme trebao donijeti rasterećenje poduzetnicima – kroz izmjene poreza na dohodak, poreza na dobit i PDV-a – Novi list upitao je u Hrvatskoj udruzi poslodavaca je li moguće da se u određenim granama dogodi povećanje plaća, barem onih minimalnih. Umjesto konkretnog odgovora stigao je komentar glavnog ravnatelja HUP-a Davora Majetića na poreznu reformu u kojem se ističe da »HUP podržava cjelovitu poreznu reformu koja prema onome što smo imali prilike čuti treba donijeti porezno rasterećenje i građanima i tvrtkama te rezultirati jednostavnijim i transparentni- jim poreznim sustavom«. Poslodavci očekuju i da će ta rasprava rezultirati daljnjim unaprjeđivanjem i poboljšanjima predloženog modela, te dodaju da treba uzeti u obzir i sve komentare i zabrinutosti koje će izraziti, primjerice, turistički sektor. No, je li moguće povećanje najnižih plaća – iz HUP-a ne odgovaraju. S druge strane, sugovornici iz Ministarstva financija ističu da bi predložena reforma, ako se na kraju prihvati u parlamentu, mogla rezultirati i povećanjem plaća, jer se poduzetnicima značajno olakšava poslovanje. Isto misli i ekonomski analitičar Željko Lovrinčević koji je sudjelovao u izradi prijedloga porezne reforme. “Rasterećenjima u porezu na dohodak, dobit, pa i PDV, otvara se prostor za povećanje plaća. Promjene u porezu na dohodak smanjuju poslodavcima trošak rada“, rekao je. Da je vrijeme da se razgovara o povećanju plaća, uvjeren je i predsjednik NHS-a Krešimir Sever. „Ako pitate naše poslodavce, oni će reći da nikada nije vrijeme za razgovor o povećanju plaća. Ali za to je odavno vrijeme, ne samo zbog najavljene porezne reforme koja poduzetnicima donosi rasterećenje, a onima s niskim plaćama ne donosi više prihode“, kaže Sever. Dodaje da se plaće trebaju povećati, ne pod cijenu da tvrtke propadnu, nego da se smanji dobit na koju bi prema prijedlogu Ministarstva financija trebali plaćati manji porez. (Izvor: Novi list)