POST INFO 428 – Anonimno pismo protiv voditelja – mnogi se „našli“ u tekstu?!?

Na naš prošlotjedni tekst o anonimnom pismu protiv voditelja, koje nam je uputila grupa radnika, bilo je izuzetno puno reakcija, a najviše nas je začudila informacija s terena da su se mnogi voditelji pobojali da se prijava odnosi upravo na njih?!? Čudno, jer time zapravo priznaju da svojim ponašanjem prema kolegama postupaju neodgovorno, neprofesionalno te da krše i njihova ljudska i radnička prava. Prilično zabrinjavajuće, ako je doista tako. No, ono što je bitno napisati jest to da će dotični voditelj na kojeg se pismo i odnosilo (čiji je identitet poznat našem sindikatu) biti premješten na drugo mjesto, budući da je tako odlučio Poslodavac, kojeg smo odmah po primitku pisma obavijestitli o problemu. Očekujemo da će grupa nezadovoljnih radnika na mjesto novog voditelja dobiti nekoga tko će ih cijeniti i kao ljude i kao radnike te da se slične situacije oko ugnjetavanja i ponižavanja neće više ponoviti.
Popravci bicikala o vlastitom trošku – Poslodavac reagirao
Nakon našeg dopisa, teksta u Post infu i traženja hitnog rješenja problema nastalog oko popravaka bicikala, Poslodavac je reagirao! Promptno je donesena odluka o raspisivanju javnog natječaja, kojim bi se odabrala tvrtka koja bi vršila popravke i odžavanje bicikala. Dok se to ne riješi, dijelovi za bicikle nabavljat će se od tvrtke s kojom HP d.d. ima ugovor za nabavu motor kotača. Ono što je bitno napomenuti za radnike, koji su o vlastitom trošku popravljali i kupovali dijelove za bicikle, jest to da račune za isto, u dogovoru sa svojim voditeljima, pošalju Poslodavcu, koji će im refundirati troškove. Interesantno je da je Poslodavac na ovaj nevjerojatan propust reagirao tek nakon našeg dopisa. Bilo kako bilo, problem će se riješiti i drago nam je da je tako. Podsjetimo, zadnji bicikl kupljen je 2008. godine, a prije četiri mjeseca iskoristila su se sva planirana sredstva za održavanje navedenih prijevoznih sredstava. U međuvremenu, tvrtka koja je vršila dužnost popravaka i održavanja bicikala, prestala je djelovati, što je dovelo do toga da radnici o svom trošku moraju servisirati, održavati i kupovati dijelove za bicikle!
Održani svi redoviti mjesečni sastanci
Ovaj tjedan održani su svi redoviti sastanci s direktorima divizija (Divizija Mreža, Divizija Pošta, Divizija Hpekspres) na kojima se razgovaralo o svim tekućim problemima u Hrvatskoj pošti, o kojima, uostalom, redovito pišemo i obavještavamo vas putem Post infa. Dio problema u fazi je rješavanja, a o onim problemima koji su postojali, a kojim su bila pogođena ili ugrožena prava radnika, vodimo brigu da se više ne ponavljaju.
Pridružili smo se ženskoj prosvjednoj povorci za slobodan rad
Uz ono ljepše, prigodno darivanje cvijećem, Međunarodni dan žena u Zagrebu obilježen je i prosvjednom povorkom. U organizaciji Ženske mreže Hrvatske, prosvjednom povorkom, koja se kretala od bivše tvornice Nade Dimić do Kamenitih vrata, upozorilo se na sve lošiji položaj žena na tržištu rada. U organizaciju prosvjeda uključile su se Ženska sekcija SSSH i Odbor žena NHS sa zahtjevima za promjenom Zakona o radu, posebno u dijelovima koji se odnose na rad na crno i rad na određeno vrijeme. Naime, u Hrvatskoj pri zapošljavanju čak 82 posto ljudi dobiva ugovor o radu na određeno vrijeme, a 90 posto njih su žene. Organizatori prosvjeda upozorili su da je stopa zaposlenosti žena puno niža od stope zaposlenosti muškaraca te da žene u prosjeku imaju 15 do 20 posto niže plaće od muškaraca. Prosvjednu povorku podržao je i Hrvatski sindikat pošte.
Visine naknada i otpremnina koje se primjenjuju za ožujak 2012.
Prema obavijesti Ureda za upravljanje ljudskim resursima, visina otpremnine u slučaju odlaska u mirovinu u ožujku iznosi 25.358 kuna neto.
Jubilarna nagrada za godine radnog staža u Hrvatskoj pošti isplaćuje se radniku prema slijedećim iznosima;
– Za 10 godina rada (1.500 kuna neoporezivo) – 2.029 kuna neto
– Za 15 godina rada (2.000 kuna neoporezivo) – 2.536 kuna neto
– Za 20 godina rada (2.500 kuna neoporezivo) – 3.297 kuna neto
– Za 25 godina rada (3.000 kuna neoporezivo) – 3.804 kuna neto
– Za 30 godina rada (3.500 kuna neoporezivo) – 4.565 kuna neto
– Za 35 godina rada (4.000 kuna neoporezivo) – 6.086 kuna neto
– Za 40 godina rada (5.000 kuna neoporezivo) – 7.608 kuna neto
Radniku ili njegovoj obitelji isplaćuje se potpora u neoporezivim iznosima za smrt radnika 7.500 kuna, za smrt člana uže obitelji (bračnog druga, djece i roditelja) 3.000 kuna, za neprekidno bolovanje duže od 180 dana (jednom godišnje) 2.500 kuna. Regres za godišnji odmor iznosi 2.000 kuna neto. Prosječna neto plaća za mjesec siječanj 2012. iznosila je 5.072 kuna, a prosječna bruto plaća za mjesec siječanj 2012. iznosila je 6.094.
Još jednom svim članicama i radnicama HP d.d.
Čestitamo Dan žena!
Iako smo prigodnu čestitku u povodu Međunarodnog dana žena poslali odmah u četvrtak ujutro, ispričavamo se onim članicama i radnicama, koje istu nisu dobile. S obzirom da za lijepe želje nikad nije kasno, ovim putem još jednom upućujemo svoje čestitke svim ženama u HP d.d. Od srca, SRETAN VAM DAN ŽENA!