U svijetu brojeva ljudi ne smiju biti brojke!

NE BOJTE SE

Piše Ivan UGRIN

(SLOBODNA DALMACIJA) – Na petom Redovnom saboru Nezavisnih hrvatskih sindikata za predsjednika NHS-a ponovno je na četverogodišnji mandat izabran Krešimir Sever. Sever je zapravo bio i jedini kandidat, i s obzirom na činjenicu da je godinama jedan od rijetkih prepoznatljivih i konzistentnih sindikalnih lidera ne čudi da je imao gotovo plebiscitarnu potporu izaslanika Sabora. Međutim, ono što je davalo poseban ton petom Saboru NHS-a bila je nazočnost predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović. Koliko mi je poznato ovo je prvi put da državni poglavar, u ovom slučaju poglavarica, sudjeluje na jednom ovakvom sindikalnom skupu. Predsjednica je uz to održala i zapažen govor.
Kako je vrijeme predizborne kampanje koja je kao rijetko kada u povijesti moderne hrvatske demokracije neizvjesna glede izbornoga pobjednika, tako se na Saboru NHS-a okupio popriličan broj stranačkih prvaka, od Milana Bandića, preko Darinka Kosora, Branka Hrga do Mirele Holy, koja je, kao i Bandić, pohvalila NHS-ovce što u svojim redovima u vodstvu imaju popriličan broj žena.

Dvije najjače stranke poslale su Gorana Marića (HDZ) i Nenada Stazića (SDP). I dok je Marić kao oporbeni političar imao lakšu poziciju, Stazić je u svom govoru pokušao obraniti neobranjivo, ističući kako socijaldemokracija i radništvo idu ruku uz ruku, na što mu je jedan od sindikalnih veterana Vinko Jusić iz Kutjeva mirne duše podigao crveni glasački karton.

Sabor NHS-a održan je pod geslom “… Jer u svijetu brojeva ljudi ne smiju biti brojke!” i započeo je intrigantnim filmskim uradkom u kojem se prikazalo kako danas u kibernetskom svijetu čovjeka sve više zamjenjuju roboti. Na tom tragu Krešimir Sever održao je govor (cjelovit je na www.nhs.hr) koji su mnogi ocijenili kao jedan od najboljih govora u suvremenoj Hrvatskoj uopće. Jedan od gostiju u pozdravu je primijetio da bi na tom tragu trebale nastupati i naše političke stranke

Danas pohlepa još uvijek hara, a uz nju se svijet sve više pretvara u svijet brojeva, istaknuo je Sever. Samo su brojevi postali važni. Sve su oko nas brojevi – broj zaposlenih, broj nezaposlenih, broj osiguranika, broj umirovljenika, broj korisnika socijalnih potpora, broj korisnika naknade za nezaposlene, broj iseljenih, broj umrlih, broj rođenih, broj blokiranih, broj onih pod ovrhom, stopa BDP-a, stopa inflacije ili deflacije, stopa amortizacije, stopa ulaganja, stopa deprecijacije ili aprecijacije, stopa prinosa, stopa rasta ili pada dobiti…

Gdje su nestali ljudi? Danas se govori o troškovima novorođenčeta, jaslica, vrtića, školovanja i studiranja, troškovima rada, plaća, materijalnih prava, otpremnina, zaštite na radu, obrazovanja uz rad, zdravstvene i socijalne skrbi, naknade za nezaposlene, troškovima mirovina, domova umirovljenika i skrbi o starijima, troškovima sprovoda… Ispada kako je u ovom svijetu čovjek od svojeg rođenja pa sve do smrti samo trošak. Živimo u vremenu i svijetu gdje se “ugurao” stav kako je, ako se u jednoj zemlji oprasi 1000 svinja to dobro za njen BDP, ali ako se rodi 1000 djece to je trošak. Samo se brojevi broje, prate, uspoređuju. Stope rasta BDP-a postale su važnije od onoga što ih čini.

“Ispada kako su brojevi pojeli ljude. No, mi, Nezavisni hrvatski sindikati uz našu zauzetost za solidarnost i socijalnu pravdu, naglašavamo kako smo tu i zato jer ljudi nisu brojke. Jer u svijetu brojeva ljudi ne smiju biti brojke!”, zaključio je Sever. Zbog dosadašnjeg rada NHS-a i njegova predsjednika nije nikakvo čudo da su postali vodeća sindikalna središnjica u zemlji i da im neprestano pristupaju novi sindikati.