Sindikati zgroženi najavom suspenzije radnih i socijalnih prava hrvatskim radnicima!

Vijest o donošenju Zakona koji bi privremeno, za vrijeme epidemije bolesti COVID-19, uredio neka pitanja iz radnih odnosa drukčije nego Zakon o radu, a čije se donošenje uskoro očekuje šokirao je ne samo hrvatske sindikate nego i europske, a burno je reagirala i Međunarodna konfederacija sindikata. Naime, dotični zakon bi prema najavama, poslodavcima tijekom trajanja epidemije omogućio ukidanje, suspendiranje nekih radničkih prava uređenih Zakonom o radu, kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu i ugovorima o radu te njihovo uređenje na drukčiji, za radnike nepovoljniji način.

To u sebi uključuje gotovo neograničenu mogućnost zadiranja u ugovorene plaće, materijalna prava, radno vrijeme, rad na izdvojenom mjestu rada, naknadu plaće zbog prekida rada uzrokovanog epidemijom, isključivanje odredbe o primjeni povoljnijeg prava za radnika (članak 9. ZOR-a), ekspresno slanje radnika na godišnji odmor, promjene odluka o rasporedu radnog vremena, isključivanje obveza savjetovanja i traženja suglasnosti od radničkog vijeća i slično. “U Hrvatskoj nije proglašeno izvanredno stanje, a čak i da jest, ovo nije način na koji bi se takav zakon smio donijeti. Ovakvim jednostranim postupkom baca se sjena na više nego dobar rad stožera Civilne zaštite i poruke ljudi koji nam se svakodnevno dva puta putem medija obraćaju. Njihova stručnost i način obraćanja građanima ulijevaju sigurnost i povjerenje. Oni pozivaju na zajedništvo, razumijevanje i međusobnu suradnju svih društvenih činitelja… A onda se sav njihov trud, otvorenost i način komunikacije, obezvrjeđuju ovakvim postupcima jednostranih priprema i donošenja zakona”, stoji u priopćenju Nezavisnih hrvatskih sindikata, koje je prošli tjedan žurno upućeno ministru rada.

U NHS-u su upozorili i da su već kod priprema mjera za pomoć gospodarstvu i očuvanje radnih mjesta sindikati do zadnjega bili zaobiđeni, dok su predstavnici poslodavaca u tom postupku aktivno sudjelovali (da bi kasnije izjavili kako su predloženim mjerama nezadovoljni i traže više). “Sindikati su mjere poduprli uz određene primjedbe i prijedloge i to zbog toga što su trebale pomoći ne samo poslodavcima (a što je više nego uobičajena praksa u Hrvatskoj), nego svim građanima. Trebale su pomoći u očuvanju radnih mjesta, odnosno zaposlenosti i plaća, poslodavcima, radnicima, dužnicima i vjerovnicima, svim građanima. A onda je Vlada, pod pritiskom poslodavaca, u konačnici već te mjere ublažila i izmijenila u odnosu na to kako su predstavljene, a na štetu radnika. Sindikati su dali primjedbe, no većina njih nije usvojena. Treba nam jedinstvo svih u Hrvatskoj. Sindikati su (i radnici koje predstavljaju i zastupaju) u vrijeme Domovinskog rata i u vrijeme gospodarske krize i recesije, ali i u vrijeme ove epidemije, pokazali da su razumni i itekako društveno osjetljivi i odgovorni. Ovi ljudi iz Stožera, zdravstveni radnici, policajci, radnici u trgovinama, ljekarnama, na raznim šalterima i drugim radnim mjestima rade pod nenormalnim uvjetima, nose se s stresom i neposrednom opasnosti zaraze za sebe i svoje najbliže, doslovce „ginu“ obavljajući društveno odgovorno i predano svoj posao. Zar doista želite da ovakav postupak Vlade, vezan za namjeru i najavu donošenja spomenutog zakona, bez dogovora sa oba socijalna partnera, bez sindikata, a samo s poslodavcima, baci sjenu na sve što ti ljudi čine i vrati nas sve u nepovjerenje iz kojega smo se tek malko počeli izvlačiti pripremama i potpisivanjem Sporazuma o nastavku rada GSV-a”, stoji u priopćenju NHS-a.

ITUC I ETUC POZIVAJU VLADU RH DA HITNO ODUSTANE OD TAKVE INICIJATIVE!

ITUC I ETUC POZIVAJU VLADU RH DA HITNO ODUSTANE OD TAKVE INICIJATIVE! Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) i Europska konfederacija sindikata (ETUC) uputile su u petak, 27. ožujka, dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću i ministru rada i mirovinskoga sustava Josipu Aladroviću, reagirajući na najave o suspenziji radnih i socijalnih prava u Hrvatskoj za vrijeme pandemije COVID-19. Obje konfederacije u svojemu dopisu snažno osuđuju takvu zakonodavnu inicijativu te traže od Vlade RH da odmah odustane od nje i svih prijedloga koje ona sadrži. Podsjećaju Vladu RH na nedavna upozorenja visokih predstavnika i tijela Međunarodne organizacije rada i Vijeća Europe kako se ova kriza izazvana Covid-19 ne bi smjela – niti privremeno! – koristiti za potkopavanje ljudskih i socijalnih prava, a posebno se to odnosi na sindikalna i radnička prava. Upravo suprotno, ova je kriza brutalni podsjetnik na važnost osiguranja kontinuiranog napretka i unaprjeđena socijalnih prava i upravo u ovim vremenima radnici i građani u čitavoj Europi trebaju više socijalnih prava i podrške, a ne manje! Nema dvojbe: Hrvatska će ustrajanjem na ovakvoj inicijativi kršiti niz međunarodnih dokumenata na čije se poštivanje obvezala, među ostalim, konvencija Međunarodne organizacije rada, Europske konvencije o ljudskim pravima i Europske socijalne povelje. Zgroženi su činjenicom da hrvatska Vlada pokreće takve inicijative upravo tijekom razdoblja u kojem predsjeda Vijećem EU-a. Osim Vladi RH, dopis je upućen i predsjednici Europske komisije Ursuli Von der Leyen, povjereniku EK za radna mjesta i socijalna prava Nicolasu Schmitu, glavnoj tajnici Vijeća Europe Mariji Pejčinović Burić, povjerenici za ljudska prava Dunji Mijatović i predsjedniku Europskog odbora za socijalna prava Giuseppeu Palmisanu te Međunarodnoj organizaciji rada odnosno glavnom direktoru Guyu Ryderu. Podsjećamo kako su Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Nezavisnih hrvatski sindikati (NHS) neslužbenim kanalima saznali za ovakvu skandaloznu namjeru Vlade RH te su u srijedu, 25. ožujka 2020. otvorenim pismima pozvali Vladu RH da odustane od suspenzije radnih i socijalnih prava.