Sindikati za 1. maj pozivaju u Sisak

ZA SPAS INDUSTRIJE I RADNIH MJESTA

(NOVI LIST) ZAGREB – Obilježavanje Međunarodnog praznika rada, 1. svibnja, i prosvjedni skup u organizaciji pet sindikalnih središnjica ove će se godine održati u Sisku pod sloganom »Za spas industrije i radnih mjesta«, najavili su u srijedu sindikalni čelnici na konferenciji za novinare.
Sindikalci će se okupiti na sisačkoj gradskoj tržnici od 9 do 10 sati, između 10 i 10,30 sati formirat će prosvjednu povorku i krenuti gradskim ulicama prema Velikom Kaptolu, gdje će biti održani prigodni govori. Sindikati očekuju oko 1500 sudionika, a nadaju se da će im se pridružiti i građani. Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel optužio je Vladu da se proteklih godina bavila sama sobom i smanjivala radnička prava, te ju je pozvao da spasi preostalu industriju i učini ono što nije proteklih godina. Poslao je poruku i čelniku oporbe, predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku, koji je protekle tri godine učestalo spominjao gospodarstvo, da bi trebao s riječi prijeći na djela. Novosel je rekao da se obilježavanjem Praznika rada u Sisku želi upozoriti na propast hrvatske industrije, podsjetivši kako su u tome gradu propale brojne tvrtke, poput Željezare, Herbosa, Segestice i Siscie, a i Rafineriji prijeti opasnost od zatvaranja. Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže kako su to više nego dovoljni razlozi za prosvjed u Sisku, iako bi svaki grad u Hrvatskoj bio dobro mjesto da se Vladi pošalje poruka da je nesposobna i loša. (Hina)