Sindikati traže povećanje minimalca na 3825 kuna

Sindikati su danas u Ministarstvu financija razgovorali o povećanju minimalca

(Dnevnik.hr) – Predstavnici sindikata danas su s ministrom rada i mirovinskog sustava Tomislavom Ćorićem razgovarali o povećanju minimalne plaće. “Ministar je strpljivo saslušao sve naše argumente. Naši stavovi su vrlo bliski. Kad je riječ o minimalcu treba težiti cilju da on ne bi trebao biti ispod 50 posto prosječne plaće. Dosad je on iznosio 3.120 kuna što je nedostatno i koketira s linijom siromaštva. Cijela ova buka oko porezne reforme okrenuta je prema poslodavcima koji mogu očekivati dosta potpore za sebe. Stvorili su se preduvjeti za rast minimalca, ali i za općenit rast plaća. Očekujemo da će se pokrenuti opće povećanje plaća te da će se i minimalac značajno povećati. Očekujemo i razgovor oko toga kako dati potpore ugroženim sektorima da dođu do situacije da mogu povećati plaće. Danas nismo licitirali s iznosima. Minimalna plaća trebala bi biti i osnovica za općenito formiranje plaća”, kazao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata poručio je kako je zadovoljan što se sastanak odvija usporedno s raspravom o poreznoj reformi u Saboru. “Dobar dio zaposlenika poreznom reformom neće dobiti ništa. Jedina mogućnost da i oni dobiju veće plaće jest povećanje minimalca. Danas smo predložili da od početka iduće godine visina minimalca bude jednaka iznosu poreznog rasterećenja. Predložili smo iznos od 3825 kuna. Ako bi se udovoljilo, to bi bilo 48,5 posto prosječne plaće. Očekujemo povike od strane poslodavaca, ali oni se poreznom reformom izuzetno rasterećuju”, kazao je Matijašević.