Sindikati napuštaju GSV i traže smjenu Pavića

(HRT) – Iz inicijative “67 je previše” potvrdili su da će sigurno još desetak dana prebrojavati liste s potpisima za referendum, koje će potom predati Saboru. Potvrdili su i kako tri sindikalne središnjice – Nezavisni sindikat, Matica i Savez samostalnih sindikata Hrvatske, neće više sudjelovati u dijalogu Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Kako ih ministar rada Marko Pavić nije poslušao i sam dao ostavku, premijeru su uputili zahtjev da ga hitno smjeni zbog, kako kažu, varanja naroda i trošenja javnog novca za antikampanju. Na potez sindikata reagirali su poslodavci.

– U njemu se vrlo jasno traži od predsjednika Vlade da razriješi ministra rada i mirovinskog sustava Pavića zbog toga što je varao narod i što je pritom zloupotrijebio i sredstva državnog proračuna za antikampanju protiv ove inicijative”67 je previše” – rekao je Krešimir Sever.

Vilim Ribić rekao je da je mirovinski sustav onaj koji traži kompetentnog čovjeka na njegovu čelu, a to, prema njihovu mišljenju, nije bio ni SDP-ov ministar Mirando Mrsić. Ista je, kaže Ribić, situacija i sada. Njegovu ostavku, dodao je, tražili su da pošalju poruku hrvatskoj javnosti.

Mladen Novosel rekao je da je ministar Pavić kompromitirao socijalni dijalog u RH te da ga tri sindikalne središnjice s njim više ne mogu voditi.

Govorili su i o daljnjim potezima u vezi s referendumskom inicijativom “67 je previše”.

– Potraga za zajedničkim rješenjem nikada ne smije prestati. U interesu je svih građana Republike Hrvatske da socijalni dijalog ne prestane jer on nema alternativu, rekao je Ivan Mišetić, predsjednik GSV-a, nakon objave sindikata da raskidaju sporazum o GSV-u.

Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić rekao je kako se HUP zalaže za poboljšanje socijalnog dijaloga, ali da bi se dijalog unaprijedio potrebno je razgovarati.

– Zaustavljanje rada GSV-a kao mjesta koje je krucijalno za socijalni dijalog ne smatramo potezom u interesu socijal-nih partnera i građana, rekao je Majetić.