Sever: Linićeve reforme bez efekta

ČIŠĆENJE I KUHANJE IZ JAVNOG SEKTORA IDU U PRIVATNI

(GLAS SLAVONIJE) ZAGREB – Hoće li prijedlog ministra financija Slavka Linića, da se zanimanja poput čišćenja ili kuhanja maknu iz javnog sektora u privatni, pomoći državnom proračunu? Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever tvrdi – bit će nam još gore. “Dosta opterećivanja proračuna. Djelatnosti koje mogu ići u privatni sektor, tamo ćemo ih i poslati” – poruka je ministra Linića, koji je svjestan da nam zbog javnog duga od 200 milijardi kuna, Europska komisija diše za vratom. “Sve su to privatne djelatnosti, a mi ih držimo u javnom sektoru kao javne plaće, opterećuju proračun. Tada će to biti racionalnije, efikasnije. Budimo iskreni, isto tako racionalno ćemo posložiti i bolnice, svoje odjele i jednostavno se daleko odgovornije ponašati”, istaknuo je Linić. “Treba zamisliti što bi se događalo kada bi se, primjerice, nekome izvana povjerilo čišćenje operacijskih dvorana, održavanje nekih ambulanta i slično. Jasno je da se to ne može samo tako rezati i da na taj način ministar Linić, ili bilo koji drugi ministar, jednostavno ne bi trebali funkcionirati. Tu ne igra tvrdoglavost, tu treba biti razuman”, kaže Sever. (MS)