Sastanak sindikata s Marićem: Evo što očekuju sindikati

(HRT) Fiskalna i ekonomska politika te izrada proračuna teme su današnjeg razgovora ministra financija Zdravka Marića s čelnicima sindikata javnih i državnih službi. Sindikati očekuju da će čuti Marićevo stajalište o njihovu zahtjevu za povećanje osnovice za plaće u javnim i državnim službama od 6%, na osnovi uzastopnog rasta BDP-a u protekla dva tromjesečja te o vraćanju dodatka na plaću državnim službenicima od 4, 8 i 10% za godine radnog staža. Proračun je bio i tema emisije HR-aU mreži Prvogs ekonomisticom Vedranom Pribičević i sindikalistom Krešimirom Severom. U zadnjih mjesec dana ponavljau se iste rečenice – smanjti rashode, ne povećati poreze, prodati pola milijarde eura državne imovne. Bojim se da će se nastaviti istm metodama kojima se išlo i ranije što neće pomoći građanima, a po liberalnom načelu lomit će se na zaposlenima u javnoj upravi, kazao jeKrešimir Sever.Ne možete glumiti državu blagostanja, ako niste u određenoj mjeri bogati, poručila jeVedrana Pribičević. Upitala se što će se dogoditi sa hrvatskim dugom kad dođe do promjena na svjetskom tržištu.U SAD-u kojemu će uskoro doseći punu zaposlenost porast će kamate, a to će se preliti i na Hrvatsku, upozorila je.

Što se tiče prodaje državne imovine – strateška imovina nisu samo šume i vode. Ako je nešto dobro da privatniku donosi dobit – zašto to nije dobro i državi, upitao je Sever.To je pitanje uprave, a ne vlasništva i u upravu moraju biti dovedeni stručnjaci, a ne podobni koji nisu uspjeli postati ministri, kazao je Sever. S tim se složila i Pribičević koja je rekla kako se uprave državnih firmi moraju zapošljavati javnim natječajem. Ljude koji dobro rade treba držati na čelu državnih tvrtki, ali ih treba i dobro platiti kako ne bi pobjegli u privatni sektor, smatraju i Sever i Pribičević.