Rodiljne naknade za nezaposlene 2.328 – za zaposlene 3.991 kn

HRT – Dobre vijesti stižu budućim roditeljima, kojima Vlada diže rodiljne naknade. Vlada je, naime, u saborsku proceduru poslala prijedlog izmjena Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojima se rodiljne naknade za nezaposlene povećavaju na 2.328 kn, a za zaposlene na 3.991 kn. Radi se o jednoj od mjera koje su najavljene na nedavno održanom Vijeću za demografsku revitalizaciju Hrvatske. Predstavljajući zakon, ministrica Nada Murganić rekla je da se očekuje da će zakon stupiti na snagu i početi se primijenjivati već za drugu polovicu 2017. godine. Primjenom ovog zakona osiguranja su i dodatna sredstva u proračunu 156 milijuna u 2017 godini, 313 milijuna kuna, i u 2019. 346 milijuna kuna. Usvojen je i u Sabor upućen novi prijedlog Zakona o zaštiti životinja. Zakon je na Vladi predstavio ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Kazao je kako će sva skloništa u Hrvatskoj biti “no kill” – niti jedno neće usmrćivati životinje nakon 60 dana.

Usvojena je i odluka o visini naknade predsjednicima, potpredsjednicima i članovima izbornih povjerenstava, kao i predsjednicima, potpredsjednicima i članovima biračkih odbora za provedbu lokalnih izbora. Vlada je darovala palaču Skočibušić Splitsko-dalmatinskoj biskupiji kako bi se tamo otvorio Muzej sakralne umjetnosti.