“Rast minimalne plaće dobar; niže i srednje plaće ne rastu dovoljno brzo”

Foto: NHS/HRT screenshot

Izvor: HRT

Mjesto predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata preuzeo je 1. srpnja Darije Hanzalek. Naslijedio je Krešimira Severa, koji je s te čelne pozicije otišao nakon 25 godina. I novi predsjednik ima bogato iskustvo u sindikalnom radu. O položaju radnika u našoj zemlji, planovima za četverogodišnji mandat i izazovima koji ga čekaju govorio je u emisiji Studio 4.

Do imenovanja čelnikom NHS-a Hanzalek je vodio Sindikat grafičara i medija. Zanimljivo je, ističe, da je riječ o najstarijoj sindikalnoj organizaciji u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, osnovanoj 1870. Na osnivačkoj skupštini bio je i August Šenoa, a prvi predsjednik bio je mladi tipograf Dragutin Kale. Samo dvije godine kasnije proveli su prvi štrajk kojim su se radnici u zagrebačkim tiskarama borili za svoja prava.

Nezavisni hrvatski sindikati uređena su sindikalna središnjica u kojoj je 50 sindikata s oko 80 tisuća radnika. Stanje je dobro, struktura čvrsta i nakon promjene čelne osobe nastavit će se raditi u istom smjeru, s istim ciljem – čuvati interese radnika u Hrvatskoj.

– Položaj radnika u Hrvatskoj vjerojatno je bolji nego u nekim prošlim godinama, ali očekivanja radnika s pravom su veća. Moramo se uspoređivati s Europskom unijom i u tom smislu – možda smo napredovali, ali i ljestvica se podignula, moramo je pratiti. Sindikalne akcije poput velikih prvosvibanjskih prosvjeda, više nemaju smisla i to je dobro jer, kako se kaže – u revoluciju se ne ide punog želuca, ističeDarije Hanzalek, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata i dodaje da se sindikalna borba odvija svakodnevno.

Najveći izazovi: Podizanje plaća i zaustavljanje odlaska radnika u inozemstvo

Veće plaće u razvijenijim europskim zemljama poput magneta privlače naše radnike i tome bi trebalo stati na kraj. Plaće bi trebale pratiti i rast produktivnosti, a ne samo inflaciju. Rast minimalne plaće iznimno je dobar, ali niže i srednje plaće ne povećavaju se dovoljno. Dvije trećine radnika i dalje ima primanja niža od prosječne hrvatske plaće, koja iznosi 1323 eura i to nije dobro, smatra predsjednik NHS-a.

– Imamo i velike demografske izazove. Moramo spriječiti takozvanu utrku prema dnu – naši poslodavci ne plaćaju dovoljno domaće radnike, na njihova mjesta dolaze strani radnici i razina plaće za određena radna mjesta padaju. Istovremeno radnici iz Hrvatske odlaze u inozemstvo i rade na lošim poslovima, dodaje.

Posebnu pažnju usmjeriti na mlade, kako bi ih se zadržalo u Hrvatskoj

– Za nas će biti pogubno ako nastavimo obrazovati ljude koji će liječiti ili graditi u drugim zemljama, kaže Hanzalek.

Smatra da bi trebao pokrenuti organiziranu stanogradnju kako bi mladi, mlade obitelji mogle kupovati te stanove. Potrebne su nam i duboke i dugoročne promjene u poticanju nataliteta i osiguravanju dobrog standarda za mlade.

– Mlade bi trebalo pripremati za tržište rada i razmišljamo kako ih poučiti abecedi rada. Prije prvog zapošljavanja bilo bi dobro da nauče svojevrsnu abecedu radnih odnosa – da znaju koja su im prava, ali i obveze, naglašava Hanzalek.