Radnici u 9 zemalja u gorem položaju nego prije krize!

NHS/ETUC – Radnici u 9 zemalja zarađivali su manje u 2017. godini, nego što su zarađivali 2010. godine!Radi se o Italiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Španjolskoj, Belgiji, Grčkoj, Portugalu, Finskoj, Hrvatskoj i Cipru. Radnici u 6 od tih 9 zemalja – Italiji, Ujedinjen om Kraljevstvu, Španjolskoj, Belgiji, Grčkoj i Finskoj – zaradili su manje u 2017. nego u 2016. godine. Ti se podatci nalaze u novom izvještaju „Pokazatelji o radu u Europi 2018.“ (Benchmarking Working Europe 2018) kojeg je u ponedjeljak, 19. ožujka objavio Europski sindikalni institut (ETUI). Podatke je izračunao ETUI temeljem nezavisnih podataka objavljenih u veljači 2018. godine i odnose se na realne plaće – vrijednost plaća kada se u obzir uzmu troškovi života.
„Unatoč svim raspravama o gospodarskom oporavku, radni ljudi u dosta većih zemalja u gorem su položaju nego li prije krize te su i dalje na gubitku“, izjavila je Esther Lynch, konfederalna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC). Nije čudo da čak i Europska komisija i Europska središnja banka pozivaju na snažniji rast plaća. On je neophodan ne samo za socijalnu pravednost, već i za poticanje rasta i stvaranje kvalitetnih radnih mjesta.

Sada je vrijeme da se razmotre daleko snažnije aktivnosti u promicanju najboljeg načina postizanja pravednijih i osjetnih povećanja plaća – pregovorima između poslodavaca i sindikata. Pravila EU o javnoj nabavi trebala bi sadržavati zahtjev da se ugovori mogu ponuditi samo onim tvrtkama koje su pokrivene kolektivnim ugovorom.

EU i države članice trebale bi postaviti ciljeve kojima će se povećavati broj radnih ljudi koji su pokriveni kolektivnim ugovorima. EU treba odmah tražiti od država članica izvještaj o mjerama koje će poduzeti kako bi povećale pokrivenost kolektivnim ugovorima“.