Radnici na minimalnoj plaći u riziku od siromaštva u najmanje 17 država članica EU

ETUC/NHS – Najnoviji službeni podatc pokazuju da su ljudi koji zarađuju minimalnu plaću u riziku od siromaštva u većini EU država članica.Dvadeset dvije države članice EU zakonski utvrđuju minimalnu plaću i u većini njezin iznos ne zadovoljava ni minimalni prag od 60% medijalne plaće kao prag rizika od siromaštva. U deset država članica zakonski određen minimum je 50% ili manje od nacionalne medijalne plaće. To znači da si danas milijuni ljudi širom Europe ne mogu priuštiti dostojan standard života unatoč radu u punom radnom vremenu. Prema OECD-u Španjolska, Češka i Estonija imaju najnižu razinu zakonski određene minimalne plaće u usporedbi sa medijalnim dohotkom.
Europska konfederacija sindikata (ETUC) naglašava ove podatke usred postupka savjetovanja Europske komisije o tome kako provesti obećanje Ursule von der Leyen i osigurati da radnici u EU imaju pravedne minimalne plaće. Zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch izjavila je „ Cijeli smisao minimalne plaće je uspostaviti granicu između dostojanstva i siromaštva.Činjenica da se većina zakonski utvrđenih minimalnih plaća u EU svjesno utvrđuje ispod praga siromaštva je skandalozna. Ako netko radi puno radno vrijem, onda ne bi trebao biti prisiljen birati između grijanja ili hrane.“

„Komisija mora biti jasna oko toga što smatra pravednom zakonski utvrđenom minimalnom plaćom. Ona ni u kojem slučaju ne smije biti niža od praga od 60 posto nacionalne medijalne plaće, što je prag rizika od siromaštva.“

„Postoji potreba testiranja adekvatnosti toga praga u odnosu na stvarne cijene (i potrošačku košaricu) u dogovoru sa sindikatima i poslodavcima na nacionalnoj razini kako bi minimalne plaće postale plaće od kojih se može živjeti.“

To mora biti popraćeno mjerama promicanja kolektivnog pregovaranja, što je najbolji način ukidanja plaća koje radnike drže u siromaštvu“.