Povećanja plaća ne odražavaju rast produktivnosti u većini EU država članica

ETUC/NHS – Produktivnost je rasla više od plaća u većini EU država članica. Temeljem novih izračuna Europskog sindikalnog instituta (ETUI) od 2010. do 2019. godine rast plaća je bio niži od radne produktivnosti u 15 EU država članica.

Rast plaća je zaostajao za povećanjem produktivnosti:

35 postotnih bodova u Irskoj
17 postotnih bodova u Hrvatskoj
11 postotnih bodova u Španjolskoj
9 postotnih bodova u Grčkoj i Cipru
7 postotnih bodova u Portugalu
3 postotna boda u Belgiji, Nizozemskoj i Finskoj
2 postotna boda u Italiji
0.5 postotnih bodova u Sloveniji
0.2 postotna boda na Malti.
„Pravednost i ekonomska teorija zahtijevaju da povećanja plaća prate rast produktivnosti umjesto da radnici gube u korist bogatih“, izjavila je Esther Lynch, zamjenica glavnog tajnika Europske konfederacije sindikata (ETUC).„Tvrtke dioničarima i šefovima isplaćuju više, a na štetu radnika. Ta se raspodjela provodi u krivom smjeru. Pljačkaju se oni na dnu i u sredini kako bi se dalo više onima na vrhu. Europska unija mora poduzeti mjere kako bi poduprla snažnije kolektivno pregovaranje. Kada radnici mogu pregovarati o pravednom udjelu u dobiti ostvarene povećanom produktivnošću, povećava se medijalna plaća te je vjerojatnije da bi radnici od minimalne plaće, koja bi iznosila 60 % medijalne plaće, uspijevali živjeti“.