HSP - Hrvatski sindikat POŠTE

POST INFO 889 – HAKOM: u prvom tromjesečju rekordni prihodi od poštanskih usluga

Na tržištu poštanskih usluga u prvom je tromjesečju ove godine ostvareno rekordnih 86.69 milijuna eura prihoda, što je 22.4 posto više u odnosu na isto razdoblje lani, izvijestili su iz Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Povećanje prihoda je ostvarenje većeg broja usluga s dodanom vrijednosti (ekspresne usluge) kojih je bilo za oko 23 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine, a dijelom i povećanja cijena jednog dijela usluga iz opsega univerzalne usluge. Unatoč rastu prihoda, ukupan broj poštanskih usluga pao je na 65.1 milijun, što predstavlja pad od 2.1 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2023. godine. Taj pad, kako navode iz HAKOM-a, uglavnom je uzrokovan smanjenjem broja pismovnih pošiljki za šest posto, odnosno tri milijuna manje nego prošle godine. Istovremeno, broj paketa je porastao za 25 posto, pri čemu paketi čine gotovo 16 posto ukupnog tržišta. Međunarodne poštanske usluge zadržale su uzlazni trend te je ostvareno oko 25 posto više usluga nego u istom razdoblju lani. Prema podacima HAKOM-a, na kraju prvog tromjesečja ove godine na tržištu je bilo aktivno 23 davatelja poštanskih usluga, što je jedan manje nego na kraju 2023. godine. Pritom je najveći davatelj usluga, HP-Hrvatska pošta, zadržao udio od 85 posto u broju obavljenih usluga i 58.8 posto u ostvarenim prihodima. (Izvor: HINA)

ODNOS POVJERENIKA I STRUČNJAKA ZA ZAŠTITU NA RADU

Neposredna zadaća povjerenika radnika za zaštitu na radu je kontinuirani nadzor nad primjenom pravila, odnosno nad provedbom mjera za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika. Obavljanje svojih dužnosti mogu započeti tek nakon što steknu detaljan uvid u stanje zaštite na radu, odnosno sustav i način djelovanja sustava sigurnosti i zaštite zdravlja na radu. Povjerenik radnika za zaštitu na radu će u praktičnom djelovanju vjerojatno najviše surađivati sa stručnjakom zaštite na radu, bilo da mu prenosi probleme koje uočava ili koje mu neposredno javljaju radnici. Zakonska je obveza stručnjaka zaštite na radu da povjereniku radnika za zaštitu na radu pruža stručnu pomoć u provedbi i unapređivanju zaštite na radu. No, najbolje je kad takva suradnja nije radi zakonske obveze nego postoji kao rezultat dobro uspostavljenih odnosa, jer i stručnjaku i povjereniku mora biti jasno da djeluju na postizanju zajedničkog cilja – poboljšanju stanja zaštite – i da od toga imaju koristi i poslodavac i radnici. Znači, treba uspostaviti takve odnose u kojima između povjerenika i stručnjaka neće biti mjesta međusobnom natjecanju (ugrožavanje pozicija). Dakle, ovaj odnos treba biti usmjeren prema zajedničkom djelovanju na jednom području. Povjerenik radnika za zaštitu na radu koji poznaje propise, koji savjesno obavlja posao na tom području, može biti kvalitetan i stalan poticatelj stručnjaku za zaštitu na radu u njegovu poslu. S druge strane, stručnjak zaštite na radu koji želi da njegov rad ostvari dobre rezultate može posredstvom povjerenika postići kod radnika puno više nego što bi to postigao samo vlastitim nastojanjem. Suradnja, a ne sunatjecanje – osnovna je značajka tog odnosa.

OZLJEDE NA RADU U PRVOM TROMJESEČJU 2024.

Prema Izvješću o ozljedama na radu koje je izradio Odjel zaštite na radu, zaštite od požara i ekologije, u prvom tromjesečju 2024. godine (razdoblje od 01.01. – 31.03.2024. godine) u HP-u dogodile su se ukupno 62 ozljeda na radu – 34 u radnom procesu, 12 u prometu, 6 na putu s posla i na posao, 1 zbog ugriza psa i 9 ozlijeđenih radnika uslijed razbojništva. Ukupno je evidentirano 32.944 odnosno 4.118 radnih dana. Isplaćena naknada na teret HP – a (ukupne potpore) iznose ukupno 13.440,00 eura. Isplaćena naknada na teret HZZO – a iznosi ukupno 146.272,28 eura. Najčešći izvori nastanka ozljeda na radu u ovom tromjesečju su prijevozna sredstva cestovnog prometa, 19 puta te prostori, površine i instalacije izvan navedenih objekata i prostorija s kojih se obavlja rad i po kojima se kreću osobe na radu, 15 puta. Treći najčešći izvor je protupravno djelovanje trećih osoba, 9 puta, a slijede prostorije i površine za kretanje osoba na radu, 5 puta te ostali izvori ozljeda radnika, 4 puta. Najčešći uzroci nastanka ozljeda na radu su neispravnost, klizavost i zakrčenost prolaza i površina s kojih se obavlja rad, 25 puta te nepredvidivi uzrok, 16 puta. Slijedi protupravno djelovanje treće osobe, 15 puta te ostala neprimjenjena osnovna pravila ZNR, 5 puta. U navedenom razdoblju muškarci su stradali 43 puta, a žene 19 puta. Prema regijama, najviše ozljeda bilo je u Regiji 1, njih 20, u Regiji 6, njih 17 te u Regiji 3, njih 16. Najmanje ozljeda na radu dogodilo se u Regiji 2, samo jedna. Tri ozljede dogodile su se u Regiji 4, a njih 5 u Regiji 5. U prvom tromjesečju 2024. godine dogodila se jedna teška ozljeda na radu zbog koje je obavljen inspekcijski nadzor u Primorsko-goranskoj županiji. U predmetnom razdoblju nije bilo teških ONR sa smrtnim posljedicama.

I NAŠI SU ČLANOVI KUHALI FIŠ U SLAVONSKOM BRODU

Otvoreno prvenstvo u kuhanju fiša održano je prošlog petka, 5. srpnja, u Sportsko-rekreacijskom centru Poloj u Slavonskom Brodu. Od čak 74 prijavljene ekipe, u kuhanju ove slavonske delicije, natjecala se i naša ekipa „POŠTARI – HSP“. Velika konkurencija dovoljno govori o popularnosti ovog natjecanja, a unatoč tome što naša ekipa nije osvojila nagradu za fiš, uspomene će se rado prepričavati, jer je atmosfera uz druženje i dobar roštilj bila itekako vesela i ugodna. Fišijada u Brodu ima već tradicionalan značaj i poznata je po predivnom ambijentu te odličnoj zabavi, stoga se naši članovi uvijek tamo rado okupljaju i druže. Čestitamo na sudjelovanju!