POST INFO 872 – PLAĆE RADNIKA HRVATSKE POŠTE – NAJNOVIJA VIJEST

Predsjednik Hrvatskog sindikata pošte Milan Jukić, predstavnik radnika u Nadzornom odboru HP-d.d., sudjelovao je danas (20. lipnja) na sjednici Nadzornog odbora na kojoj je otvorena tema i postignuto suglasje članova Nadzornog odbora HP d.d. o neodgodivoj potrebi povećanja plaća radnika Hrvatske pošte.

Podsjećamo da je Hrvatski sindikat pošte nakon prekida započetog socijalnog dijaloga s poslodavcem, o neodrživom stanju materijalnih prava radnika te izostanku socijalnog dijaloga informirao resornog ministra Olega Butkovića, Vladu Republike Hrvatske i Krešimira Severa, predsjednika naše sindikalne središnjice – Nezavisnih hrvatskih sindikata. Nažalost, na to nas je primorala situacija koja je u posljednje vrijeme bila dovedena do usijanja, “prizemljena” na razinu prijetnji, vrijeđanja i ucjena prema predstavnicima Hrvatskog sindikata pošte.

Očito je da su potezi koje je Hrvatski sindikat pošte povlačio urodili plodom i uvelike pomogli samoj Upravi Hrvatske pošte da prihvati potrebu i pristane krenuti u smjeru poboljšanja materijalnih prava naših radnika.

Nije nam namjera nikoga i nizašto prozivati jer za to nije ni mjesto niti trenutak. Jedino što želimo naglasiti je da su sve aktivnosti Hrvatskog sindikata pošte bile, jesu i bit će zaštita i poboljšanje radnih, materijalnih i svih drugih prava radnika naše tvrtke.

Nakon ovih informacija, Hrvatski sindikat pošte očekuje žuran i neodgodiv nastavak pregovora, što se nas tiče znači ODMAH, s ciljem donošenja odluke o povećanju plaće svim radnicima Hrvatske pošte. Vrijeme koje smo do sada izgubili i koje neumoljivo protiče nikome nije saveznik, najmanje Hrvatskoj pošti i njenim radnicima.

SAMO JE JEDNA ISTINA!

Čelnici sindikata Tiger koji za sebe tvrdi da “najviše pridonosi za radnike” kroz posljednjih 10 godina sudjelovali su u brojnim kolektivnim pregovorima. Tada su isti ovi čelnici koji danas predstavljaju Tiger predstavljali sindikat RSRH, koji je uz Hrvatski sindikat pošte tada bio drugi reprezentativni sindikat u HP-u. Nakon što su na sebe navukli kožu tigra, ti isti sindikalni čelnici postali su “nova sindikalna snaga”.

Hrvatski sindikat pošte čitavo vrijeme kontinuirano radi na poboljšanju materijalnih prava radnika i nismo bili spremni na “trule” kompromise. Jadan od takvih kompromisa, a čije prihvaćanje zaziva Tiger, je bio i aktualni prijedlog za povećanje naknade za prehranu i prijevoz koje bi u prosjeku za većinu radnika iznosilo cca od 11-20 EUR.

Potpis aneksa kolektivnom ugovoru za povećanje ovih dviju naknada Poslodavac je uvjetovao produljenjem trajanja Kolektivnog ugovora za dodatnih 6 mjeseci. U tom razdoblju poslodavac ne bi imao obvezu pregovarati o daljnjem poboljšanju materijalnih prava radnika. Elementarna matematika nam govori da je iznos od 150 EUR, koji spominje Tiger, miljama daleko od stvarnog iznosa koji bi dobili radnici. Povećanje bi za većinu radnika iznosilo cca od 11-20 EUR (cca 80-150 kn) mjesečno. Matematika im očito nije jača strana, a niti istina.

Bez povećanja plaće Hrvatski sindikat pošte ne može pristati na povećanje samo naknade za prehranu i topli obrok. Iako je Tiger bio spreman odmah pristati na ponudu poslodavca, srećom po radnike Hrvatske pošte oni ne mogu potpisati aneks kolektivnog ugovora.

Ako želimo poboljšati materijalni položaj radnika Hrvatske pošte to je jedino moguće napraviti kroz povećanje plaće i u tom pogledu nismo spremni prihvatiti nikakve kompromise.

Notorna je laž navod sindikata Tigera da je HSP svojim potpisom onemogućio štrajk, a to će svim radnicima Hrvatske pošte uskoro i te kako biti vidljivo, ako bude potrebno. Veseli nas da će Tiger pokrenuti “zakonski dozvoljene sindikalne akcije protiv potpisnika trenutno važećeg kolektivnog ugovora” čitaj: HSP-a, ma što god to značilo.

Mogli bismo reći da je svakome očito da Tigeru interesi poštanskih radnika nisu na prvome mjestu, već su im očito prioritetni interesi nekih drugih, onih koji ih savjetuju, podupiru i koji im pomažu u svakom pogledu. Pametnome dosta.

Hrvatski sindikat pošte neće pristati na nikakve ucjene ma od koga dolazile, ne bojimo se prijetnji koje dobivamo, odgovaramo samo svojim članovima, uvjereni smo da ćemo uspjeti u našim aktivnostima jer se borimo za pravednu stvar.