POST INFO 870 – ODRŽAN SASTANAK S MINISTROM

Ministar se obvezao poduzeti sve u okviru svojih mogućnosti, kako bi situacija u Hrvatskoj pošti, uz poboljšanje materijalnih prava radnika i socijalnog dijaloga, konačno bila na razini kakvu Hrvatska pošta i njezini radnici zaslužuju

Vrlo brzo nakon zatraženog posredovanja za sastanak s resornim ministrom Olegom Butkovićem, predstavnici Hrvatskog sindikata pošte uz predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata, Krešimira Severa, održali su traženi sastanak 6. lipnja. Sastanku su uz ministra nazočili i posebni savjetnik Đuro Lubura i državni tajnik Alen Gospočić. Prisutne su predstavnici Hrvatskog sindikata pošte, uz dopis koji je prethodno upućen, upozorili na niska materijalna prava radnika, o kojima se nakon prošlogodišnjeg povećanja plaća intenzivno pregovaralo od početka godine. Također, upozorili smo na veliku fluktuaciju radnika i pomanjkanje interesa za zapošljavanjem u Hrvatskoj pošti d.d., tvrtki u državnom vlasništvu i od posebnog državnog interesa, probleme u svakodnevnom funkcioniranju poštanskog prometa, kao i na loše stanje socijalnog dijaloga dugi niz godina. Uz puno razumijevanje sugovornika, ministar se obavezao poduzeti sve u okviru svojih mogućnosti, kako bi situacija u Hrvatskoj pošti, uz poboljšanje materijalnih prava radnika i socijalnog dijaloga, konačno bila na razini kakvu Hrvatska pošta i njezini radnici zaslužuju. Na prijedlog ministra dogovoren je idući sastanak, na kojem će se donijeti konkretni zaključci.

GRV PROTIV „KOZMETIČKIH“ PROMJENA PRAVILNIKA O USTROJU RADNIH MJESTA I PLAĆAMA

Glavno radničko vijeće (GRV) negativno se očitovalo, odnosno usprotivilo prijedlozima Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta HP-Hrvatske pošte d.d. i Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o plaćama. „Predložene promjene ocjenjujemo „kozmetičkim“, te onima koje u ovome trenutku neizvjesnosti za Hrvatsku poštu d.d. neće bitno utjecati na korekcije u poslovanju u pozitivnom smjeru. Hrvatska pošta suočena sa izazovima na tržištu, nema vremena za „kozmetičke“, već konkretne promjene u organizaciji“, stoji u dopisu kojeg je GRV krajem svibnja uputio poslodavcu. U dopisu se navodi i kako je u trenutcima bitnih poremećaja na tržištu rada i velike fluktuacije radnika, vrijeme za konkretno i žurno povećanje osnovne plaće radnika HP-a.  GRV tvrdi da bi svrha svake organizacijske promjene trebala biti veća produktivnost, bolja kvaliteta rada te veća materijalna prava radnika, što se iz dostavljenih materijala i podataka ne može zaključiti. „Poslodavac organizacijske promjene paušalno obrazlaže daljnjom racionalizacijom i unaprjeđenjem radnih procesa, bez bilo kakvog pojašnjenja na koji način i kojim konkretnim mjerama se namjerava racionalizirati i unaprijediti poslovanje HP d.d.“, tvrdi GRV te dodaje da ovakve ozbiljne i obuhvatne promjene u organizaciji zahtijevaju kvalitetnu analizu te financijske pokazatelje. Što se predloženih promjena Pravilnika o plaćama tiče, GRV upozorava da se one opet odnose na više rangirana radna mjesta, što je neprihvatljivo te smatra da ne bi smjelo biti prevelikih razlika među radnicima koji rade poslove iste ili slične složenosti. Također, smatra da bi se troškovi osoblja i plaća trebali ravnomjernije podijeliti, a ne da postoje velike razlike po pojedinim radnim mjestima. „GRV i dalje smatra da poslodavac pravilnicima neopravdano pravi razliku između radnika raspoređenih na radna mjesta u I., II. i III. platnom razredu i radnika raspoređenih na radna mjesta od IV. do VI. razreda“, stoji u dopisu GRV-a. Zbog svega navedenoga, tvrde da  predloženi pravilnici nisu prihvatljivi te se istima bespogovorno protive.

ODRŽAN 13. MALONOGOMETNI TURNIR PETAR EKMAJER

Dobra organizacija, lijepo vrijeme i dobro raspoloženje pokazalo se kao dobitna kombinacija za obilježavanje dana podružnice Brodsko-posavske županije i memorijalnog turnira Petar Ekmajer – Pero u rekreacijskom centru Poloj nedaleko od centra Slavonskog Broda. Istom je nazočilo oko 80 članova HSP-a uz goste iz Mađarske. Prvo mjesto osvojila je ekipa EMI, drugo mjesto ekipa Osijek-Vukovar-Mađarska, a treće ekipa Mađari. Ekipa Poštari iz Slavonskog Broda, kao dobri domaćini, prepustili su gostima osvajanje pehara i zauzeli 4. mjesto. Najbolji golman bio je Mate Kovacs (Mađarska), a najbolji igrač Stipo Golić (EMI). Čestitke svim sudionicima turnira, a posebno majstorima od roštilja i čobanca (poštarima Josipu i Aci), koji su učinili sve da druženje bude savršeno za nepca i potraje do kasnih večernjih sati.

U TRAVNJU 105.350 NEZAPOSLENIH

Potkraj travnja 2023. u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje bilo je evidentirano 105.350 nezaposlenih osoba, što je za 6.630 osoba manje nego prethodnog mjeseca, a za 13.572 osobe manje nego u travnju 2022. Od ukupnog broja nezaposlenih u travnju 2023. bilo je 46.947 nezaposlenih muškaraca (44,6 posto) i 58.403 nezaposlene žene (55,4 posto). Najveći apsolutni broj nezaposlenih osoba u travnju 2023. imali su Splitsko-dalmatinska županija, Osječko-baranjska županija i Grad Zagreb, a najmanji je broj nezaposlenih zabilježen u Ličko-senjskoj županiji. Temeljem radnog odnosa većina se osoba zaposlila na određeno vrijeme (90,1 posto). Promatrano po djelatnostima, najveći se broj zaposlio u: pružanju smještaja, pripremi i usluživanju hrane, trgovini na veliko i malo, prerađivačkoj industriji, administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima te prijevozu i skladištenju.