HSP - Hrvatski sindikat POŠTE

POST INFO 763 – Obavijest članovima

s obzirom na nemile okolnosti koje su se nadvile nad svima nama posljednjih dana i tjedana, dva broja Post infa nisu bila objavljena. Naime, osim strogih uputa i mjera Stožera civilne zaštite s kojima smo se morali uskladiti, uključujući mjere samoizolacije, dodatne otegotne okolnosti prouzročio je i potres u Zagrebu. Kako se naše Tajništvo i Uredništvo nalaze u strogom centru grada, koji je jako stradao, bio nam je otežan pristup radnim mjestima te smo morali biti na oprezu i držati se uputa prije provjere statike objekta. Srećom, kako se sada čini, zgrada u Radićevoj 12, ima oštećenja ali je za sada, više-manje, sigurna za korištenje. Post info ćemo u vremenu pred nama objavljivati redovito, po potrebi i češće nego je to uobičajeno i na taj način komunicirati s vama, dokle god nam mjere i uvjeti to budu dozvoljavali. Želimo naglasiti da unatoč svim nemilim i teškim događajima koji su pogodili sve ljude, uključujući i nama najvažnije radnike Hrvatske pošte, Hrvatski sindikat pošte svaki dan, neumorno, od početka pandemije komunicira s Poslodavcem te pokušava pronaći najbolja rješenja, koja će u prvom redu zaštititi zdravlje i prava radnika. Nije lako, bez obzira što bi nam kao socijalnim partnerima i odgovornim pojedincima cilj svakako morao biti isti, razgovori i nastojanja ponekad zapnu, problema je puno, no činjenica je da se nalazimo u dosad neviđenoj i nedoživljenoj situaciji iz koje nastojimo izvući ono najbolje za sve radnike, koliko god je to uopće moguće u ovoj situaciji. Ono što sada više nego ikada moramo sačuvati jest zajedništvo i dijalog svih nas, vjerujući da će pandemija što prije završiti i da ćemo se vratiti u normalan život, kada i u kolikoj mjeri to bude moguće. Trenutačno su u fokusu svega, prvenstveno oni radnici Hrvatske pošte koji svoj posao moraju obavljati sukladno uputama Kriznog stožera. To su prije svega naši operativni radnici koji svoj posao obavljaju u posve nenormalnim uvjetima, noseći se sa strahom, neizvjesnošću, stresom i neposrednom opasnosti zaraze za sebe i svoje najbliže. Zdravlje i svaka potpora tim našim ljudima sada su najvažniji. Činjenica je da je bilo i još uvijek ima problema sa zaštitnim sredstvima ali unatoč svim nedostacima, objektivnim i subjektivnim preprekama, vjerujemo da se čini sve da se ti problemi riješe te da u tim nastojanjima dajemo svoj maksimalni obol. Naši povjerenici vam sada i uvijek stoje na raspolaganju. Nažalost, među nama ima i onih koji zbog svojih kroničnih zdravstvenih stanja spadaju u posve rizičnu skupinu i po preporuci mjerodavnih moraju biti u stanovitoj vrsti samoizolacije. Bez obzira na to, svi smo dostupni putem svih sredstava komunikacije (mobitel, e-mail, SMS) i po potrebi smo vam uvijek i u svakom pogledu na raspoložbi.

ISPLATA PRIGODNE NAGRADE (USKRSNICE)

Nakon što je Poslodavac objavio svoju nakanu da odloži ili dovede u pitanje isplatu prigodne nagrade za Uskrs, Poslodavcu i nadležnom ministarstvu smo uputili dopis kojeg prenosimo u cijelosti: „Poštovani, dužnost mi je podsjetiti Vas da je člankom 61. Kolektivnog ugovora za radnike Hrvatske pošte propisano da će “Poslodavac isplatiti jednokratnu prigodnu nagradu u iznosu od 500,00 kuna neto radnicima koji na dan 01. ožujka 2020. godine budu u radnom odnosu kod Poslodavca…, a koja isplata dospijeva 31. ožujka 2020.“ Danas, dan prije datuma isplate Poslodavac je objavio kako moli radnike za “strpljenje i razumijevanje u provođenju odluke o isplati jednokratne prigodne nagrade“ te da će ”u narednih nekoliko dana obavijestiti hoće li ovu odluku provesti u ovom razdoblju ili će biti prolongirana.” Uvažavajući sve nesretne okolnosti uvjetovane epidemijom korona virusa i njenim posljedicama na poslovanje, uz istodobnu činjenicu da u tim i takvim uvjetima, radnici Hrvatske pošte, riskirajući svoje zdravlje i zdravlje svojih obitelji, predano obavljaju svoje radne zadaće, držimo kako je nevjerojatno da “nadležne institucije” koje Poslodavac u svom obraćanju spominje, a po svemu sudeći se to odnosi na državu kao vlasnika HP, ne uvažavaju barem dvije nepobitne istine.
Prva od njih je važeći Kolektivni ugovor koji se, bez obzira na trenutne okolnosti, ima bezuvjetno provoditi jer će u protivnom isplata uslijediti putem sudskih tužbi i biti puno skuplja za Poslodavca, pri čemu podsjećamo na iskustvo iz 2000. godine, kada je tadašnja Vlada RH jednostrano stavila van snage kolektivne ugovore i na taj način tvrtke u svom vlasništvu dovela u ozbiljan problem koji je doveo do enormnih troškova. I druga nepobitna istina je ona još važnija u ovom trenutku, da su radnici Hrvatske pošte na “prvoj crti borbe protiv nevidljivog, a opasnog neprijatelja” i da zaista treba biti nesmotren, nerazborit i bezdušan pa dovesti u pitanje navedenu isplatu koja našim radnicima znači više od propisanih 500 kuna. Bez imalo patetike, jer za nju nije vrijeme, moramo to reći, našim radnicima znači to da netko odgovoran (tko god to bio) ne uvažava niti cijeni njihov trud i žrtvu, za razliku od, na primjer, uvijek stigmatiziranih „gazda“ nekih trgovačkih kuća koji, sad i u ovim uvjetima, prepoznaju svoju najveću vrijednost, radnike, pa im isplaćuju dodatne naknade za rad. Pretpostavljamo da Vam ne treba skretati pozornost na to da su neke tvrtke u državnom vlasništvu već isplatile „uskrsnicu“, niti na to da njihovi radnici nisu izloženi ugrozi niti približno onoj kojoj su izloženi naši radnici. Poštovani, na vrijeme Vam dajemo do znanja da će Hrvatski sindikat pošte sa svoje strane poduzeti sve potrebne aktivnosti kako bi pripadajuća naknada bila isplaćena radnicima Hrvatske pošte jer ih ona pripada. Pripada ih zato što je oni svojim radom, trudom i zalaganjem, uvijek, a posebno u ovim okolnostima, bezuvjetno zaslužuju! S poštovanjem, Milan Jukić, predsjednik HSP“.

KORIŠTENJE PRIVATNIH VOZILA U SLUŽBENE SVRHE

Poslodavcu smo u petak, 27. ožujka 2020., uputili dopis koji vam prenosimo u cijelosti. „Poštovani, suočeni s nikada doživljenom ugrozom koja se nadvila nad svima nama, s opakim korona virusom koji prijeti zdravlju i životu ljudi, dodatno pogođeni razornim potresom u Zagrebu, u vrijeme kada su nam razumijevanje, dijalog i zajedništvo potrebniji više nego ikad do sada, ovim putem, u svoje osobno ime, u ime članova Hrvatskog sindikata pošte i svih radnika Hrvatske pošte, izražavam svoje razočarenje i duboko neslaganje namjerom Uprave vezanom za donošenje Odluke o naknadi troškova uporabe privatnih vozila u službene svrhe. O namjeravanoj Odluci sam prethodno razgovarao sa Predsjednikom Uprave, kojom prigodom sam pokušao iznijeti argumente protiv takve Odluke no, nažalost, razgovor je tekao, a tako je i završio, po principu “bit će kako ja kažem ili biti neće”. Pokušao sam tada reći i sada ponavljam kako je činjenica da su u trenutnim okolnostima naši radnici, posebno oni u operativi, izloženi brojnim i neizbježnim kontaktima i da je na taj način njihovo zdravlje u ozbiljnoj ugrozi te da sada nikako nije vrijeme da se jednom većem broju njih primanja smanjuju pa taman da se radi o minimalnom smanjenju. Takav potez bi bez ikakve sumnje, izazvao dodatnu frustraciju i nezadovoljstvo radnika s nepredvidivim posljedicama. S druge strane, potpuno se slažemo da je u datim okolnostima izostanka javnog prijevoza, kada su radnici mimo svoje volje prisiljeni koristiti vlastita vozila, ispravno naći način da im se nadoknade troškovi koji u nekim slučajevima nisu beznačajni, pače (pre)veliki su u odnosu na njihova primanja. Skrenuo sam i skrećem pozornost da je na snazi Kolektivni ugovor i da je ništavna svaka jednostrana odluka koja bi derogirala njegove odrednice. Jednako tako, svjestan sam toga da svaka od strana potpisnica, može u svakom trenutku otkazati KU, na što mi je ukazano u rečenom razgovoru, ali sam potpuno siguran da svi moramo biti svjesni da bi takav potez, uvijek, a posebno u ovom trenutku i ovakvim okolnostima, imao nesagledivo teške posljedice i da ne treba biti posebno vidovit da bi se mogle pretpostaviti brojne negativne konotacije koje bi prouzročila takva odluka. Slijedom navedenog, pozivam Vas da još jednom preispitate svoju namjeru, sagledate sve okolnosti i donesete jedino ispravnu Odluku kojom radnicima naše tvrtke ne bi bila umanjena njihova trenutna primanja. S poštovanjem, Milan Jukić, predsjednik HSP“.

SINDIKATI ZGROŽENI NAJAVOM SUSPENZIJE RADNIH I SOCIJALNIH PRAVA HRVATSKIM RADNICIMA!

Vijest o donošenju Zakona koji bi privremeno, za vrijeme epidemije bolesti COVID-19, uredio neka pitanja iz radnih odnosa drukčije nego Zakon o radu, a čije se donošenje uskoro očekuje šokirao je ne samo hrvatske sindikate nego i europske, a burno je reagirala i Međunarodna konfederacija sindikata. Naime, dotični zakon bi prema najavama, poslodavcima tijekom trajanja epidemije omogućio ukidanje, suspendiranje nekih radničkih prava uređenih Zakonom o radu, kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu i ugovorima o radu te njihovo uređenje na drukčiji, za radnike nepovoljniji način.
To u sebi uključuje gotovo neograničenu mogućnost zadiranja u ugovorene plaće, materijalna prava, radno vrijeme, rad na izdvojenom mjestu rada, naknadu plaće zbog prekida rada uzrokovanog epidemijom, isključivanje odredbe o primjeni povoljnijeg prava za radnika (članak 9. ZOR-a), ekspresno slanje radnika na godišnji odmor, promjene odluka o rasporedu radnog vremena, isključivanje obveza savjetovanja i traženja suglasnosti od radničkog vijeća i slično. “U Hrvatskoj nije proglašeno izvanredno stanje, a čak i da jest, ovo nije način na koji bi se takav zakon smio donijeti. Ovakvim jednostranim postupkom baca se sjena na više nego dobar rad stožera Civilne zaštite i poruke ljudi koji nam se svakodnevno dva puta putem medija obraćaju. Njihova stručnost i način obraćanja građanima ulijevaju sigurnost i povjerenje. Oni pozivaju na zajedništvo, razumijevanje i međusobnu suradnju svih društvenih činitelja… A onda se sav njihov trud, otvorenost i način komunikacije, obezvrjeđuju ovakvim postupcima jednostranih priprema i donošenja zakona”, stoji u priopćenju Nezavisnih hrvatskih sindikata, koje je prošli tjedan žurno upućeno ministru rada. U NHS-u su upozorili i da su već kod priprema mjera za pomoć gospodarstvu i očuvanje radnih mjesta sindikati do zadnjega bili zaobiđeni, dok su predstavnici poslodavaca u tom postupku aktivno sudjelovali (da bi kasnije izjavili kako su predloženim mjerama nezadovoljni i traže više). “Sindikati su mjere poduprli uz određene primjedbe i prijedloge i to zbog toga što su trebale pomoći ne samo poslodavcima (a što je više nego uobičajena praksa u Hrvatskoj), nego svim građanima. Trebale su pomoći u očuvanju radnih mjesta, odnosno zaposlenosti i plaća, poslodavcima, radnicima, dužnicima i vjerovnicima, svim građanima. A onda je Vlada, pod pritiskom poslodavaca, u konačnici već te mjere ublažila i izmijenila u odnosu na to kako su predstavljene, a na štetu radnika. Sindikati su dali primjedbe, no većina njih nije usvojena. Treba nam jedinstvo svih u Hrvatskoj. Sindikati su (i radnici koje predstavljaju i zastupaju) u vrijeme Domovinskog rata i u vrijeme gospodarske krize i recesije, ali i u vrijeme ove epidemije, pokazali da su razumni i itekako društveno osjetljivi i odgovorni. Ovi ljudi iz Stožera, zdravstveni radnici, policajci, radnici u trgovinama, ljekarnama, na raznim šalterima i drugim radnim mjestima rade pod nenormalnim uvjetima, nose se s stresom i neposrednom opasnosti zaraze za sebe i svoje najbliže, doslovce „ginu“ obavljajući društveno odgovorno i predano svoj posao. Zar doista želite da ovakav postupak Vlade, vezan za namjeru i najavu donošenja spomenutog zakona, bez dogovora sa oba socijalna partnera, bez sindikata, a samo s poslodavcima, baci sjenu na sve što ti ljudi čine i vrati nas sve u nepovjerenje iz kojega smo se tek malko počeli izvlačiti pripremama i potpisivanjem Sporazuma o nastavku rada GSV-a”, stoji u priopćenju NHS-a.

ITUC I ETUC POZIVAJU VLADU RH DA HITNO ODUSTANE OD TAKVE INICIJATIVE!

Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) i Europska konfederacija sindikata (ETUC) uputile su u petak, 27. ožujka, dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću i ministru rada i mirovinskoga sustava Josipu Aladroviću, reagirajući na najave o suspenziji radnih i socijalnih prava u Hrvatskoj za vrijeme pandemije COVID-19. Obje konfederacije u svojemu dopisu snažno osuđuju takvu zakonodavnu inicijativu te traže od Vlade RH da odmah odustane od nje i svih prijedloga koje ona sadrži. Podsjećaju Vladu RH na nedavna upozorenja visokih predstavnika i tijela Međunarodne organizacije rada i Vijeća Europe kako se ova kriza izazvana Covid-19 ne bi smjela – niti privremeno! – koristiti za potkopavanje ljudskih i socijalnih prava, a posebno se to odnosi na sindikalna i radnička prava. Upravo suprotno, ova je kriza brutalni podsjetnik na važnost osiguranja kontinuiranog napretka i unaprjeđena socijalnih prava i upravo u ovim vremenima radnici i građani u čitavoj Europi trebaju više socijalnih prava i podrške, a ne manje! Nema dvojbe: Hrvatska će ustrajanjem na ovakvoj inicijativi kršiti niz međunarodnih dokumenata na čije se poštivanje obvezala, među ostalim, konvencija Međunarodne organizacije rada, Europske konvencije o ljudskim pravima i Europske socijalne povelje. Zgroženi su činjenicom da hrvatska Vlada pokreće takve inicijative upravo tijekom razdoblja u kojem predsjeda Vijećem EU-a. Osim Vladi RH, dopis je upućen i predsjednici Europske komisije Ursuli Von der Leyen, povjereniku EK za radna mjesta i socijalna prava Nicolasu Schmitu, glavnoj tajnici Vijeća Europe Mariji Pejčinović Burić, povjerenici za ljudska prava Dunji Mijatović i predsjedniku Europskog odbora za socijalna prava Giuseppeu Palmisanu te Međunarodnoj organizaciji rada odnosno glavnom direktoru Guyu Ryderu. Podsjećamo kako su Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Nezavisnih hrvatski sindikati (NHS) neslužbenim kanalima saznali za ovakvu skandaloznu namjeru Vlade RH te su u srijedu, 25. ožujka 2020. otvorenim pismima pozvali Vladu RH da odustane od suspenzije radnih i socijalnih prava.