POST INFO 660 – Međunarodni dan borbe protiv siromaštva

Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti obilježen je u utorak, 17. listopada. U povodu tog dana predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever uputio je priopćenje, u kojem napominje kako „svijet, koji je danas bogatiji nego ikad, bilježi rekordne brojke siromašnih i socijalno isključenih ljudi. Razlike između najbogatijih i najsiromašnijih ljudi na svijetu veće su nego ikad. I rastu vrtoglavom brzinom. Tako je još prije samo dvije godine 62 najbogatijih ljudi svijeta imalo bogatstvo koliko i 50 posto svjetske populacije. Danas toliko bogatstvo ima osmero ljudi, a procjene njihove imovine iz 2016. godine govore da su svi zajedno „teški“ oko 426,2 milijarde američkih dolara, dok svaki deseti stanovnik svijeta mora dan preživjeti s manje od dva američka dolara”. Sever je istaknuo kako je Oxfamova međunarodna direktorica Wini Bya- nyima izjavila kako svjetsko gospodarstvo danas radi u korist 1 posto ljudi u svijetu dok, na drugoj strani, 99 posto ljudi u svijetu ima sve manje novca. Što se Hrvatske tiče, u priopćenju stoji da je stopa rizika od siromaštva 2016. iznosila 19,5 posto, a iznos minimalne plaće „koketira“ s pragom rizika od siromaštva. Čelnik NHS-a napominje da Hrvatska hitno treba značajno povećanje svih plaća, uključujući i minimalnu, a za što uvjeti postoje. Treba i promjenu oblika zapošljavanja sa nesigurnih i nestabilnih poslova u stalne i sigurne. „Ova vlast mora stvoriti zakonske preduvjete za takvu preobrazbu Hrvatske. Takav „lijek“ protiv siromaštva i socijalne isključenosti sigurno će pokazati dobre rezultate. Pitanje je, ima li unutar vlasti za takve postupke znanja, volje i snage?!“, stoji u priopćenju NHS-a.

7,8 MILIJUNA KUNA ZA DIGITALIZACIJU DOSTAVE

U sklopu projekta Digitalni poštar, Hrvatska pošta raspisala je javni na- tječaj za nabavku 2500 smartphonea i 2200 bežičnih bluetooth pisača. Ugovor s najboljim ponuditeljem trajat će dvije godine, a njegova je procijenjena vrijednost 7,8 milijuna kuna, dok je rok za dostavu do 20. studenog 2017. godine. Digitalni poštar aplikacija je koja postaje dio dostave u Hrvatskoj pošti. Obuhvaća obradu i dostavu svih pošiljaka, vođenje dostavne knjige u digitalnom obliku te praćenje pošiljki u realnom vremenu. Poštari mogu ispisivati i obavijesti o prispijeću pošiljki i račune. Podsjetimo, prvi digitalni poštari „rođeni“ su u Varaždinu gdje je u srpnju započeo projekt Digitalnog poštara!

ISKORISTITE SVOJE PRAVO NA BESPLATAN SISTEMATSKI PREGLED!

Podsjećamo vas da su Hrvatska pošta i Poliklinika Croatia zdravstveno osiguranje zaključili ugovor o obavljanju sistematskih zdravstvenih pregleda. Ugovor je sklopljen na dvije godine te svaki radnik ima pravo na jedan sistematski pregled u razdoblju za koje vrijedi ugovor, odnosno od 19. svibnja 2016. do 19. svibnja 2018. godine. Ovim putem podsjećamo radnike na važnost preventivne provjere zdravlja i pozivamo sve da iskoriste svoje pravo na besplatan sistematski pregled. Pregledi se obavljaju u radne dane i subotom, pa molimo sve radnike da termin odlaska na sistematski pregled dogovore s neposrednim rukovoditeljem kako se ne bi narušili radni procesi. Radnicima je osiguran i popust za dodatne preglede, a ovisi o Poliklinici u kojoj radnik obavlja sistematski pregled.

SJEDNICA I STRUČNI SEMINAR SREDIŠNJEG POVJERENIŠTVA RADNIKA ZA ZAŠTITU NA RADU

Središnje povjereništvo radnika za zaštitu na radu u suradnji s Hrvatskim zavodom za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu 18. listopada 2017. godine, u sklopu 10. sjednice, održalo je stručni seminar „Stres na radu – Prevencijom psihosocijalnih rizika do zdravog radnog mjesta“ za članove SPZNR-a, stručnjake zaštite na radu i zaposlenike Ureda za upravljanje ljudskim resursima i Ureda za korporativne komunikacije. Sudionike seminara uvodno su pozdravili Cvetan Kovač, koordinator SPZNR-a te Željko Ivanović, zamjenik koordinatora SPZNR-a, dok su seminar i praktičnu radionicu izvodili Helena Koren, mag. psih. i Marina Milaković, dr. med., djelatnice Zavoda. Cilj seminara bio je dodatno informiranje o psihosocijalnim rizicima, stresu na radu i negativnim učincima stresa na radnike i na organizacije, edukacija o procjeni psihosocijalnih rizika, osmišljavanju i uvođenju preventivnih mjera u organizaciji s ciljem smanjivanja i uklanjanja psihosocijalnih rizika na radnom mjestu, te informiranje o strategijama suočavanja sa stresom. Održani seminar je još jedan u nizu stručnih seminara koji se organiziraju za povjerenike radnika za zaštitu na radu, zainteresirane stručnjake za zaštitu na radu, a prvi put ovoj vrsti stručnih seminara, u izvedbi Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, nazočili su predstavnici Ureda za upravljanje ljudskim resursima i Ureda za korporativne komunikacije.

U HRVATSKOJ IMA 17.100 ROBOVA

U egoističkom i materijalističkom svijetu u kakvom se danas živi, većina ne razmišlja da i u 21. stoljeću postoje ljudi koji su – robovi. A da robovi, na žalost, nisu samo relikt nekih prošlih vremena i stoljeća, svjedoče podaci koje je nedavno u povodu Međunarodnog dana borbe protiv ropstva objavila fondacija Walk Free. Prema tim podacima, a do njih su došli tako što su u 167 zemalja razgovarali s 42.000 ljudi, lani je u svijetu živjelo 45,8 milijuna robova. Odnosno, cijela jedna zemlja veličine Argentine koja ima 43,3 milijuna stanovnika. Prema podacima spomenute fondacije, u Hrvatskoj je lani bilo 17.100 „modernih robova“, što čini 0,4 posto hrvatskog pučanstva. U tu brojku hrvatskih modernih robova spadaju uglavnom maloljetnici koje se prisiljava na prostituciju, krađu ili razne druge kriminalne radnje u korist odraslih te neplaćeni rad. Uz tri navedene kategorije u moderno ropstvo spadaju i rad zbog otplate dugova, prisilni i maloljetnički brakovi, pretvaranje djece u vojnike, dječji rad… Svaki dio ovog nesretnog planeta ima svoju kategoriju modernog ropstva. (Izvor: Poslovni.hr/Hina)