POST INFO 504 – ODRŽAN PROSVJED STOP NASILJU NAD RADNIM ZAKONODAVSTVOM

U organizaciji svih pet sindikalnih središnjica, u Zagrebu je, u četvrtak 5. prosinca 2013., održan prosvjed kojim se još jednom upozorilo na štetnost novog prijedloga Zakona o radu (ZOR), čiji je predlagatelj Ministarstvo rada i mirovinskog sustava. Prosvjed, na kojem su se okupili sindikalni čelnici, povjerenici te aktivisti sindikata udruženih u središnjice imao je jednu poruku – stop nasilju nad radnim zakonodavstvom. Naime, ZOR, kakav je predložilo resorno ministarstvo u velikoj mjeri umanjuje ulogu sindikata i kolektivnih ugovora, a radnike posve prepušta (neodgovornim) poslodavcima, koji bi radnike mogli tretirati kao „potrošni materijal“.
Prijedlogom novog ZOR-a nestaje jednaki raspored radnog vremena! Poslodavac bi vlastitom odlukom mogao iscrpljivati radnika i do 56 sati tjedno, a kada jednostrano nametnutim intenzitetom „potroši“ radnika, poslodavac mu više neće trebati ponuditi druge poslove ili ga za njih dodatno osposobljavati, već mu otkazati ugovor o radu, a onda dalje bez obveze poštivanja zabrane zapošljavanja novog radnika šest mjeseci, na mjesto otpuštenog radnika zaposliti ustupljenog radnika preko agencije jer je on jeftiniji. Vrhunac „kulinarskog umijeća“ našeg ministra je ograničavanje prava na štrajk tako da mu radnici ubuduće ne bi mogli dolazili pod prozore. Uz ZOR, promjene se žele uvesti i u Zakon o mirovinskom osiguranju, s produžetkom dobi za umirovljenje sa 65 na 67 godina, i to bez ozbiljnih analitičkih podloga i bez postizanja društvenog konsenzusa o njegovoj nužnosti. Na kraju prosvjednog skupa, čelnici sindikalnih središnjica ministru su, simbolično, poklonili gumenu čizmicu u kojoj se nalazila šiba i papir s napisanom porukom „OTKAZ“.

MUKOTRPNI KOLEKTIVNI PREGOVORI

Nastavljeni pregovori o sklapanju novog Kolektivnog ugovora (KU) izrazito su mukotrpni i iscrpljujući, mogli bismo reći, možda i najteži u povijesti pregovora socijalnih partnera u Hrvatskoj pošti. Naime, kao što vam je poznato, pregovori za novi KU započeli su na inicijativu Poslodavca, nakon što je isti, 24. rujna 2013. otkazao dosadašnji KU. Prava iz tog KU vrijede još manje od tri tjedna, točnije do 24. prosinca 2013. Unatoč svim naporima oko usuglašavanja mišljenja i prijedloga, čini da su, kao i na početku pregovora, stavovi Poslodavca i sindikata i dalje nepomirljivi te se još uvijek ne zna kakav će biti krajnji ishod.

(NEO)LIBERALIZACIJA

Iako se pojam liberalizacija često veže uz pojam demokratizacija, praksa pokazuje da to najčešće i nije baš tako. Pače, ako se pojmu liberalizacija doda prefiks „neo“ onda imamo ono što trenutno imamo, a sve se može svesti na nekoliko opako istinitih riječi: nepravda i anti-socijalne posljedice! Ne treba ići daleko iz svog dvorišta da bi se uvjerili u svu „ljepotu“ liberalizacije. Poštansko dvorište je sasvim dovoljno. Tvorci europskih Direktiva u vezi s liberalizacijom poštanskog tržišta tvrdili su da će liberalizacija donijeti mnoge dobrobiti, jeftiniju i kvalitetniju uslugu za korisnike, nova radna mjesta kod novih davatelja i štošta još. Kad ono, ćorak! Nepobitna je činjenica da, kao nusproizvod liberalizacije, svjedočimo srozavanju kvalitete usluge, socijalnom dampingu, nižim plaćama zaposlenih i, onom najgorem, gubitku radnih mjesta. Dodamo li svemu nove komunikacijske tehnologije, kao supstitut onim poštanskim, onda imamo rezultat. U Europskim poštama je u razdoblju od 2004. do 2010. godine izgubljeno 815.000 radnih mjesta, samo tijekom 2010./2011. g. 43.000 poštanskih radnika izgubilo je posao.

VISINE NAKNADA I OTPREMNINA U PROSINCU 2013.

Prema obavijesti Ureda za upravljanje ljudskim resursima, visina otpremnine u slučaju odlaska u mirovinu u prosincu 2013. iznosi 25.434 kuna neto (na iznos iznad 8.000 kn obračunavaju se doprinosi, porez i prirez). Radniku ili njegovoj obitelji isplaćuje se potpora u neoporezivim iznosima za; smrt radnika 7.500 kuna, za smrt člana uže obitelji (bračnog druga, djece i roditelja) 3.000 kuna, za neprekidno bolovanje duže od 180 dana (jednom godišnje) 2.500 kuna. Prosječna neto plaća za mjesec listopad 2013. iznosila je 5.087 kuna, a prosječna bruto plaća za mjesec listopad 2013. iznosila je 6.906 kuna.

KONAČNO POZITIVAN POMAK?

Ako je vjerovati izjavama koje ministar rada Mirando Mrsić daje medijima, Vlada RH mogla bi konačno odustati od zakonskog reguliranja povremenih i privremenih poslova. Ovakav epilog trakavice oko novog paketa radnog zakonodavstva najavio je dotični ministar, a njime bi najzadovoljniji bili radnici kao i sindikati, koji od samog početka upozoravaju na štetnost istog. Naime, zakonskom regulacijom „mini-poslova“ otvorio bi se prostor za stvaranje vojske podzaposlenih i potplaćenih radnika, kao što se to dogodilo u europskim državama. „Ako je odustajanje konačna stvar, radi se o apsolutno pozitivnom pomaku jer su iskustva Njemačke, Austrije, Slovenije pokazala da je takav sustav dodatno osiromašio građane“, rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a. Krešimir Sever, predsjednik NHS-a, podsjeća da je odustajanje od zakona o povremenim i privremenim poslovima bio je jedan od preduvjeta socijalnog dijaloga.