Iako se radničko vijeće usprotivilo prijedlogu odluke o novim internim radnim vremenima poštanskih ureda, Poslodavac je s primjenom istog započeo s početkom nove godine, točnije, u ponedjeljak 2. siječnja 2012. Doduše, zakonsku formu savjetovanja s radničkim vijećem Poslodavac je ispunio, no ono važnije, a to je uvažavanje primjedbi, Poslodavac je zaobišao u punom luku. Ništa od onoga na što je radničko vijeće upozoravalo Poslodavac nije shvatio ozbiljno, pa je prijedlog nažalost ostao kakav je i bio – pun nepoznanica, nelogičnosti i propusta. Hrvatski sindikat pošte još je od kolovoza (kada još nije bilo konstituirano radničko vijeće) pokušavao ukazati da prijedlog nije dobar i da neće dovesti do nikakvih pozitivnih rezultata, već samo opravdanog negodovanja radnika, što se evo sada i događa. Prijedlog je, naime, pun nelogičnosti, materijali djeluju neozbiljno i nedostataka je previše da bi se takav kakav je, počeo primjenjivati. Sve primjedbe, koje smo mi, kao sindikat, i one koje je Poslodavcu uputilo radničko vijeće, nemoguće je nabrojiti u ovoj vijesti, ali koliko se neozbiljno pristupilo predmetu dovoljno govori samo jedna od činjenica u nizu, a to je da su oni koji su na njemu radili već u startu pogriješili i to krivo zbrojivši radne sate radnika! Radničko vijeće posebno se usprotivilo i radnoj suboti, no ništa od svih generalnih i pojedinačnih primjedaba Poslodavac nije uvažio.
Valja još jednom napomenuti kako je Poslodavac na sastancima s ovom temom uvažio samo tehničke prigovore, a ne one važnije, koji se tiču samog radnika i koji su zapravo prioritetni. Iako smo očekivali da će mjerodavni zbrojiti redove i ovo pitanje riješiti profesionalnije i ozbiljnije, kako to i priliči Hrvatskoj pošti, to se, nažalost, nije dogodilo. Iz tog je razloga GP1 od mjerodavnih dopisom zatražio da se dostavi analiza praćenja broja usluga sa usporednim podacima prije uvođenja promjene radnih vremena, a sve kako bi se vidjelo kome ovakva osluka, i da li uopće ikome pomaže.
Valja još jednom napomenuti kako je Poslodavac na sastancima s ovom temom uvažio samo tehničke prigovore, a ne one važnije, koji se tiču samog radnika i koji su zapravo prioritetni. Iako smo očekivali da će mjerodavni zbrojiti redove i ovo pitanje riješiti profesionalnije i ozbiljnije, kako to i priliči Hrvatskoj pošti, to se, nažalost, nije dogodilo. Iz tog je razloga GP1 od mjerodavnih dopisom zatražio da se dostavi analiza praćenja broja usluga sa usporednim podacima prije uvođenja promjene radnih vremena, a sve kako bi se vidjelo kome ovakva osluka, i da li uopće ikome pomaže.
Pravilnik o plaćama još uvijek nismo dobili na uvid!
Već neko vrijeme kruže razne priče o Pravilniku o plaćama. Iako nam je jasno da je to ono što zanima sve radnike HP d.d. (kao što uostalom zanima i naš sindikat), ovim vas putem želimo još jednom obavijestiti kako Hrvatski sindikat pošte taj Pravilnik još uvijek nije ni dobio, niti vidio. Iz tog razloga nismo u mogućnosti, niti želimo išta komentirati, jer je to preozbiljan predmet da bi se služili kojekakvim naklapanjima i pričama „rekla-kazala“. Kao i sa svim ostalim predmetima važnima za radnike HP d.d., naš će sindikat i po pitanju Pravilnika o plaćama surađivati s Poslodavcem onako kako to i dolikuje socijalnom dijalogu unutar Hrvatske pošte. Ono što je sigurno i za što ćemo se boriti zajedno sa svim članovima i povjerenicima, jest to da svaki radnik Hrvatske pošte dobije plaću koju svojim radom i zaslužuje. No, o svemu tome moći ćemo ozbiljno razmišljati i razgovarati tek kada dobijemo Pravilnik i kada o njemu budu raspravljali povjerenici zajedno sa članovima sindikata.
Najava – sjednica Nadzornog odbora u petak, 13. siječnja
Obavještavamo vas da će se 6. sjednica Nadzornog odbora HP d.d. održati u idući petak, 13. siječnja. Na dnevnom redu sjednice raspravljat će se o sljedećim točkama; 1. Prihvaćanje zapisnika sa 5. sjednice Nadzornog odbora, 2. Prihvaćanje Plana poslovanja s Planom investicija HP – Hrvatska pošta d.d. za 2012. godinu, 3. Prihvaćanje konsolidiranog Plana poslovanja s Planom investicija HP – Hrvatska pošta d.d. za 2012. godinu, 4. Razno.
Psihologijsko testiranje radnika u Sektoru sortiranja
Psihologijsko testiranje radnika u Sektoru sortiranja se nastavlja. Testiranju je do sada pristupilo 575 djelatnika sortirnica Zagreb, Slavonski brod i Karlovac, čime je obuhvaćeno 47 posto svih radnika u Sektoru sortiranja. Kako je izvijestio Poslodavac, u prvom tjednu 2012. godine dogovoreni su termini za testiranje radnika sortirnica u Splitu i Šibeniku te u drugom tjednu sortirnice u Zadru. Za sve radnike koji iz opravdanih razloga nisu mogli doći na dosadašnje termine za testiranje u Zagrebu, Slavonskom Brodu i Karlovcu, bit će organiziran naknadni termin.
Sidikati upozoravaju: Plin za kućanstva ne smije poskupjeti!
Nezavisni hrvatski sindikati prošli tjedan uputili su pismo predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću u kojem traže od Vlade da produlji primjenu Odluke o provedbi posebne mjere za ublažavanje porasta cijena prirodnog plina u kućanstvima u 2011. godini. Pismo je potpisao predsjednik NHS-a Krešimir Sever. U pismu stoji kako su sindikati „neugodno iznenađeni viješću iz medija da Vlada RH nije produljila primjenu Odluke o provedbi posebne mjere za ublažavanje porasta cijena prirodnog plina u kućanstvima u 2011. godini, a koja istječe 31. prosinca ove godine. Istovremeno, Vlada RH je do 31. ožujka 2012. godine produljila primjenu Odluke o najvišoj razini cijene plina za povlaštene kupce, a koja je također vrijedila do 31. prosinca ove godine. Podupirući odluku Vlade vezanu uz gospodarstvo, tražimo da se takva odluka donese i za kućanstva, odnosno građane. Podsjećamo kako je Vlada RH vezano uz zadnje poskupljenje plina za kućanstva, početkom 2010. godine donijela gore spomenutu Odluku kako bi ublažila posljedice udara toga poskupljenja na građane. Dok je distributerima plina omogućila prosječno poskupljenje plina od 19 posto, za kućanstva je taj rast cijena ograničila na 15 posto, a razliku do pune cijene distributerima je subvencionirala iz sredstava državnoga proračuna“. U pismu nadalje stoji kako će to – u uvjetima zamrznutih mirovina i većine plaća, velikog broja nezaposlenih i sve većeg broja potrebitih socijalne potpore te u uvjetima niske kupovne moći te niskog standarda većine građana – za one građane koji koriste plin kao energent značiti povećanje računa za oko tri do četiri posto (prema neslužbenim izračunima).