POST INFO 418 – Radno vrijeme poštanskih ureda na Badnjak i Staru godinu

Obavještavamo vas da nam je Poslodavac uputio dopis u kojem stoji kako će radno vrijeme poštanskih ureda s korisnicima usluga 24.12.2011. (Badnjak) i 31.12.2011. (Stara godina) biti skraćeno u većini poštanskih ureda kojima radno vrijeme subotom završava iza 12 sati (do 3 sata ovisno o PU) sukladno mogućnostima organizacije prijevoza. U dopisu stoji da će od 181 PU, koji rade subotom iza 12 sati, radno vrijeme biti skraćeno u 174 poštanska ureda.
Problem s prijevozom rješavat će sud
U prošlom broju Post infa obavijestili smo vas kako su stavovi na sastanku Tijela za tumačenje Kolektivnog ugovora bili neusuglašeni te da nikakav konkretan dogovor oko pitanja prijevoza i godišnjeg odmora nije postignut. Zbog toga ćemo, unatoč jakoj volji da se sve riješi mirnim putem, ovo pitanje rješavati na sudu. Muke s naknadama za prijevoz traju već pola godine i to zbog proizvoljnog tumačenja Kolektivnog ugovora od strane Poslodavca, što se više ne može tolerirati. Podsjetimo, Hrvatski sindikat pošte do sada je zaprimio oko 400 vaših zahtjeva za zaštitu prava vezanih uz prijevoz, koji su proslijeđeni Poslodavcu. Jedan dio tih zahtjeva Poslodavac je obradio, od čega je većina prigovora odbijena, dio je uvažen, a preostali broj zahtjeva tek se obrađuje. Na sljedećoj plaći trebalo bi se znati kome je još uvažen prigovor, a kome nije. Svi oni čiji prigovor nije uvažen neka se jave svojim sindikalnim povjerenicima kod kojih će moći dobiti zahtjev za tužbu. U donjem tekstu vam navodimo koju je sve dokumentaciju potrebno prikupiti.
DOKUMENTACIJA ZA TUŽBE RADI NAKNADE PRIJEVOZA (ČL. 53. KU)
1. punomoć
2. obračun plaće od lipnja 2011., pa nadalje
3. preslika Izjave o mjestu stanovanja koju je radnik predao Poslodavcu
4. uvjerenje o prebivalištu
5. potvrda o cijeni organiziranog javnog prijevoza
NAPOMENA: Tužbe će se podnositi na temelju punomoći i ispunjenog obrasca Izjave, a radnici će naknadno dostaviti preostalu dokumentaciju.
DOKUMENTACIJA ZA TUŽBE RADI ISPLATE TERENSKOG DODATKA I NAKNADE PRIJEVOZA ZA VRIJEME PRIVREMENOG RASPOREDA (ČL. 55. KU)
1. punomoć
2. obračun plaće za razdoblje privremenog raspreda
3. potvrda o cijeni prijevoza
4. rješenje o privremenom rasporedu (ako je uručeno radniku)
Prilikom donošenja odluke o novoj rajonizaciji Poslodavac
zaobišao suradnju sa sindikatima
Poslodavac od 1. siječnja 2012. počinje s primjenom nove rajonizacije na području Grada Zagreba, a s kojom se smanjuje broj dosadašnjih rajona. Iako je ovakav prijedlog bio na dnevnom redu radničkog vijeća, ono se o istom nije očitovalo, premda je rasprava bila žustra. Iako je Poslodavac odradio svoj posao, odnosno ispunio zakonsku obvezu te prijedlog obrazložio radničkom vijeću, činjenica je da je zaobišao suradnju sa sindikatima, na što ne gledamo blagonaklono. Do sada smo tolerirali ovakvo postupanje prilikom uvođenja nove rajonizacije u Varaždinu i Bjelovaru, vjerujući da će Poslodavac ubuduće uvažavati socijalne partnere i s njima se savjetovati oko ovako važnih pitanja za radnike. Ovako ispada da je naše povjerenje izigrano. Glede nove rajonizacije, valja istaknuti ono najvažnije, a to je da je Poslodavac prilikom izlaganja prijedloga odluke na radničkom vijeću GP1 rekao da niti jedan radnik dostavljač neće ostati bez posla. To je u cijelom slučaju najvažnije i doista vjerujemo da će sljedeći put kada se budu donosile ovako važne odluke Poslodavac osjećati potrebu za savjetovanjem sa sindikatima.
Prosječna neto plaća za listopad 5.406 kuna
Državni zavod za statistiku objavio je da je prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za mjesec listopad iznosila 5.406 kuna. To je neznatno više nego za rujan odnosno za 0,16 posto ili za 9 kuna. Na godišnjoj razini, u odnosu na listopad prošle godine, prosječna je neto plaća za isti mjesec ove godine viša za 55 kuna ili za 1,03 posto. Po prvim podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna je bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za listopad iznosila 7.744 kune, što je u odnosu na prosječan bruto za mjesec rujan, povećanje za tek 4 kune ili za 0,05 posto. U odnosu na listopad prošle godine prosječna je bruto plaća za listopad ove godine viša za 94 kune ili za 1,23 posto.
Sretan i blagoslovljen Božić i božićne blagdane žele vam
povjerenici Hrvatskog sindikata pošte