Nacionalna rasprava o Bijeloj knjizi o budućnosti Europe

NHS – U Zagrebu je u organizaciji Europskog gospodarskog i socijalnog odbora – EGSO održana rasprava o Bijeloj knjizi Europske komisije o budućnosti Europe kako bi se doznala stajališta organizacija i predstavnika civilnog društva o pet scenarija za budući razvoj Europe. U uvodnom je dijelu sudionike pozdravio Branko Baričević, voditelj Predstavništva Europske komisije u Zagrebu, koji je naglasio kako je Europa najuspješniji projekt na svijetu jer je stvoreno veliko zajedničko tržište, ljudi koji su najbogatiji i najobrazovaniji na svijetu, pola milijarde ljudi koji žive zajedno pod istim zakonima, a sve je bilo dragovoljno i bez nasilja. „Budući smo suočeni s brojnim izazovima, od globalizacije, utjecaja novih tehnologija na društvo i radna mjesta, sigurnosnih pitanja i migracijskih trendova, ne smijemo dopustiti da nas oni preopterete, nego o tome moramo razviti javnu raspravu kako bi građani i vlade odlučili kako će preostalih 27 članica Unije osmisliti svoju novu budućnost, rekao je Baričević.
U nastavku su hrvatski članovi EGSO-a Dragica Martinović, Toni Vidan i Vilim Ribić iznijeli svoja promišljanja vezano uz predložene scenarije za budući razvoj Europe.
Uslijedila je panel rasprava „Geopolitički, gospodarski i društveno-kulturni aspekti pojedinih scenarija i hrvatskog članstva u EU“, u kojoj su sudjelovali Višnja Samardžija, Institut za razvoj i međunarodne odnose, Boris Cota, Ekonomski fakultet, Zvonimir Savić i Davorko Vidović iz Hrvatske gospodarske komore.

EGSO organizira rasprave o budućnosti Europe u svim državama članicama kako bi prikupio stajališta, prioritete i pitanja koja zabrinjavaju civilno društvo. Te nacionalne rasprave dio su velike rasprave o “putu naprijed” za Europu, koju su europske institucije pokrenule u cijelom EU-u i u koju su uključeni građani, tijela vlasti i organizacije. Ideje iznesene tijekom rasprava bit će uključene u mišljenje EGSO-a o budućnosti Europe koje će se objaviti u srpnju 2017. godine.

Predloženi scenariji prema kojima bi se Europa mogla razvijati do 2025. godine, samo su indikativni, preklapaju se i međusobno ne isključuju i služe kao podloga za raspravu, a konačni scenarij vjerojatno će biti kombinacija elemenata iz ponuđenih scenarija i novih rješenja.

Scenarij 1: Ne odustajemo – EU želi ostvariti plan pozitivnih promjena.
Scenarij 2: Samo zajedničko tržište – EU se postupno okreće samo jedinstvenom tržištu.

Scenarij 3: Oni koji žele više, čine više – EU omogućuje državama članicama koje to žele da zajedno učine više u određenim područjima.
Scenarij 4: Činiti manje, ali učinkovitije – EU usredotočena je na bolje i brže ostvarenje rezultata u određenim područjima, dok u drugim čini manje.

Scenarij 5: Zajedno činimo mnogo više – EU odluči činiti mnogo više u svim područjima politika.

Glavna područja EU politika na koje upućuje Bijela knjiga:

Jedinstveno tržište i trgovina
Ekonomska i monetarna unija
Schengen, migracije i sigurnost
Vanjska politika i obrana
Proračun EU-a
Sposobnost ostvarivanja rezultata

EGSO je savjetodavno tijelo svim tijelima odlučivanja na razini Europske unije. Od 350 članova 9 ih je iz Hrvatske, a hrvatske sindikate zastupaju Ana Milićević Pezelj (SSSH), Vilim Ribić (MHS) i Marija Hanževački (NHS).