Svake godine 8. ožujka diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan žena. Budući da je i taj dan povezan s borbom za radnička prava, par redaka posvetit ćemo njegovim povijesnim začetcima.
Naime, ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena pojavila se prvi put početkom 20. stoljeća u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije, koja je često uzrokovala loše, pa i opasne uvjete rada. Tako su žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila javno demonstrirale 8. ožujka 1857. u New Yorku upravo zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća. Protesti 8. ožujka događali su se i slijedećih godina, a najpoznatiji od njih bio je 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.
Sljedeće godine 28. veljače obilježen je prvi „Dan žena“. Dvije godine poslije Dan žena obilježilo je preko milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj.
Ti događaji su koincidirali s velikim požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, nakon kojeg su slabe mjere sigurnosti na radu okrivljene za veliki broj žrtava (poginulo preko 140 žena).
Dana 8. ožujka 1913. (vrijeme Prvog svjetskog rata) žene diljem Europe održale su demonstracije za mir. U zapadnom svijetu Međunarodni dan žena uglavnom se prestao obilježavati 1930-ih, djelomično i zbog toga što ga se povezivalo s komunizmom.
Međutim, nakon što je 1977., Generalna skupština UN-a donijela odluku da se 8. ožujka redovito obilježava kao Međunarodni dan žena, taj se dan i danas slavi diljem svijeta.
Svim našim članicama od srca želimo Sretan Dan žena!