Krešimir Sever za Dnevnik Nove TV: “Ljudi nam govore – sad je vrijeme, dajte krenite, nemojte sada stati!”

NAJAVILI PROSVJEDE
Piše: Dalibor Špadina

Sljedeći mjesec sindikati idu u prosvjed protiv Vladine mirovinske reforme. Ne slažu se s glavnim točkama niti smjerom reforme i tvrde da kompromis s ministrom rada Markom Pavićem nije moguć.

(Dnevnik.hr) – Sindikati su potpuno protiv mirovinske reforme. Žele da se u mirovinu ide sa 65 godina, a ne 67. Protiv su strože penalizacije ranijeg umirovljenja za radnike i traže penalizaciju poslodavaca. Protive se većem izdvajanju u drugi mirovinski stup. Poručuju da je vladina reforma za europsku komisiju, a ne građane. No, je li ipak moguć dogovor između sindikata i ministra Pavića ili će definitivno sindikati svoja prava tražiti na ulici? Izjave sindikalnih čelnika u srijedu ne nude optimizam da je dogovor moguć jer su daleko u stavovima od ministra no više o tome za Dnevnik Nove TV kazao jepredsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

Može li se postići dogovor s ministrom, što on nudi?

Po ovoj ponudi koju je on ponudio, mislim da dogovora neće biti. Čini mi se da nas nije dovoljno ozbiljno shvatio, a da s druge strane ove naše analize i naše prijedloge nisu dovoljno ozbiljno niti razmotrili. Za očekivati je da, s obzirom na takav njihov pristup, da će vjerojatno biti puno ozbiljniji u pristupu nakon prosvjeda koji pripremamo.

Vi zapravo tražite od Vlade da odustane od reforme kako ju je ona zamislila. Jeste li vi spremni popustiti imalo u vašim zahtjevima?

Mi smo spremni tražiti i tražimo da se cijeli sustav zaokrene. Da se ne ide u produljenje radnoga vijeka jer u Hrvatskoj za to doista nema uvjeta niti razloga, da se ne ide u ovakav oblik penalizacije prijevremenog umirovljenja jer ni za to nema razloga. Ne idu ljudi svojom voljom nego zato što ih se poslodavci rješavaju.

Jeste li spremni popustiti?

Pa spremni smo razgovarati o tome i pregovarati da se dob spusti, da se kod dugogodišnjeg osiguranika ne mijenja ništa, a da se, na kraju krajeva, kod prijevremenog umirovljenja sustav zaokrene na način da se penalizacija preokrene prema poslodavcima i da se, moguće, dijelom razgovara o duljini, koliko se dugo zapravo može biti u prijevremenoj mirovini. Dakle, umjesto pet godina možda nešto drugo.

Hrvatski građani baš i ne izlaze na prosvjede u velikom broju, mislite li da možete potaknuti dovoljan broj ljudi da Vladu potakne na popuštanje vašim zahtjevima?

Po onoj potpori koju već sada dobivamo različitom elektronskom poštom, presretanjem na cesti, nemamo prigovora od ljudi. Ljudi kažu: “Očito je, sad je vrijeme, dajte krenite. Nemojte sada stati”. Ljudi su nezadovoljni cjelokupnom situacijom, nezadovoljni su svime što se događa, a ova mirovinska reforma, ovakva kakva jest, kolikogod se ministar trudio objašnjavati nekakve svoje poteze, ljudi vjeruju, shvaćaju i razumiju da će to ići isključivo na njihovu štetu.

Vjerujem da tu nećemo imati velikog problema oko toga da dovedemo ljude. Ne samo svoje članove nego i mlade, studente, nezaposlene, umirovljenike… Jer je ovo promjena na kojoj se, zapravo, temelji cijela budućnost Hrvatske.