EU poziva na akciju zbog smanjenja inspekcija rada

Europska komisija pridružila se danas sindikatima pozivajući države članice da se pozabave zdravstvenim i sigurnosnim propustima koji ugrožavaju živote radnika. ETUC je u travnju objavio istraživanje koje je pokazalo da je broj inspekcija zaštite na radu opao za petinu od 2010. godine, sa smanjenjem inspekcijskih nadzora i do 55% u 17 država članica (u Hrvatskoj je smanjenje bilo za 35%). U svojoj novoobjavljenoj strategiji zaštite zdravlja i sigurnosti Europska komisija poziva države članice da se “pozabave trendom smanjenja broja inspekcija rada u nekim državama članicama jačanjem inspekcija na terenu”.
Također su napokon pozvali države članice na utvrđivanje bolesti Covid-19 profesionalnom bolešću, više od godinu dana nakon što su sindikati za radnike zatražili osiguranje dodatne zaštite od virusa. Dio je to dobrodošlog poteza prema pristupu ‘nulte vizije’ smrtnim slučajevima povezanim s radom, koji je prijeko potreban u vrijeme kada:

– Mnogi od preko milijun žrtava Covid-19 u Europi oboljeli su od bolesti na radu

– Više od 100 000 ljudi i dalje umire svake godine od raka povezanog s radom

– Raste broj nesreća na radnom mjestu sa smrtnim posljedicama

Rušenje zgrade u Antwerpenu prošlog tjedna, usmrtivši 5 izaslanih građevinskih radnika, a ozbiljno ozlijedivši još 9, još jednom pokazuje da su potrebni jači zahtjevi za zdravlje i sigurnost na radu.

Međutim, strategija Komisije daleko je ispod ambicioznog cilja u sljedećim područjima:

– Obvezuje se na ograničavanje izloženosti na još nekoliko tvari koje uzrokuju rak – ali ne i za svih 50 prioritetnih karcinogenih tvari kojima su radnici u Europi široko izloženi. Trenutno je ograničeno samo 27 takvih karcinogena. Nažalost, kombinirana izloženost opasnim kemikalijama, endokrinim poremećajima i revizija obvezujuće granične vrijednosti izloženosti (BOEL) za respirabilni kristalni silicijev dioksid izostaju iz Strategije.

– Nema zakonodavne inicijative o mentalnom zdravlju i mišićno-koštanim poremećajima – a radnici stvarno trebaju direktivu u oba područja

-Uopće se ne spominje potreba utvrđivanja maksimalne temperature na radnom mjestu u svjetlu klimatskih promjena

– Zabrinjavajuće je što strategija ukazuje na namjeru promjene zaštite koja se pruža samozaposlenima u skladu s pravnom stečevinom EU – to bi za posljedicu moglo imati ugrožavanje ljudi koji rade u visoko rizičnim industrijama poput graditeljstva, u kojem je puno lažnog samozapošljavanja.

Komentirajući strategiju, zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch rekla je:

“Skandalozno je da je broj inspekcija zaštite na radnom mjestu bi najniži u desetljeću kada nas je pogodio Covid, što je vjerojatno koštalo života i pomoglo širenju bolesti. Komisija je danas uputila snažnu poruku državama članicama kako se ova opasna situacija više ne može tolerirati.

Međutim, Komisija svoje dobre namjere nije pretočila u konkretne akcije. Tople riječi nisu dovoljne kada broj nesreća na radnom mjestu raste, a svake godine više od 100 000 ljudi umre od raka povezanog s radom, a u rastu su i ergonomski i psihosocijalni rizici.

Potrebna su nam jača pravila i odgovarajuća provedba kako bismo osigurali da svi mogu ići na posao znajući kako će se sigurno vratiti kući.”

Tom Deleu, glavni tajnik Europskog sindikata građevinara i drvoprerađivača EFBWW, govoreći nakon urušavanja zgrade u Antwerpenu, dodao je: „Zdravlje i sigurnost na radu i zaštitne mjere trebali bi biti dužnost svih tvrtki i pravo svih radnika, uključujući i samozaposlene. ”

Više: Huge fall in labour inspections raises Covid risk

Izvor: EU urges action over fall in labour inspections