Bruto minimalna plaća u 2022. godini iznosit će 4.687,50 kuna

NHS – Danas je Vlada Republike Hrvatske donijela Uredbu o visini minimalne plaće u 2022. godini temeljem koje će bruto minimalna plaća u 2022. godini iznositi 4.687,50 kuna, odnosno 3.750,00 kuna u neto iznosu. Ovaj iznos je još jučer javno objavio predsjednik Vlade RH prigodom podnošenja godišnjeg izvješća o radu Vlade. Temeljem Zakona o minimalnoj plaći visinu minimalne plaće za svaku kalendarsku godinu uredbom utvrđuje Vlada Republike Hrvatske, na prijedlog ministra nadležnog za rad. Ministar, imajući u vidu povećanje udjela minimalne plaće u prosječnoj bruto plaći isplaćenoj u pravnim osobama od siječnja do srpnja tekuće godine, uzimajući u obzir inflaciju, kretanje plaća, kretanje nezaposlenosti i zaposlenosti, demografska kretanja te ukupno stanje gospodarstva, a posebnu pozornost posvećujući djelatnostima s niskim plaćama i ugroženim skupinama zaposlenih, nakon konzultacija sa socijalnim partnerima, Vladi Republike Hrvatske predložiti će visinu minimalne plaće. Redovite godišnje konzultacije sa socijalnim partnerima u pravilu se održavaju u rujnu i listopadu.
Stručno povjerenstvo za praćenje i analizu kretanja minimalne plaće u kojemu se, između ostalih, nalaze i predstavnici reprezentativnih sindikalnih središnjica i udruga poslodavaca, ministru nadležnom za rad je u mjesecu rujnu predložilo iznos minimalne plaće koji je temeljen na prijedlozima članova Povjerenstva. Temeljem toga Povjerenstvo je predložilo da se bruto minimalna plaća za 2022. godinu odredi u iznosu koji će se nalaziti unutar predloženih raspona od 4.350,00 kuna do 4.763,00 kuna (najveći obrazloženi prijedlog).

NHS je kod iznošenja svojeg prijedloga ostao pri svojem dugogodišnjem stavu – minimalna plaća ne smije biti niža od 50 posto prosječne bruto plaće i 60 posto medijalne plaće te je temeljem toga predložio iznos od 4.763,00 kune, iako ni taj iznos nije dovoljan za podmirenje osnovnih životnih potreba.