IZVANREDNI POST INFO 580 – PRIOPĆENJE RADNICIMA HRVATSKE POŠTE

Pozivajući se na uspješan poslovni  rezultat i ostvarenu dobit Hrvatske pošte u tekućoj 2015. godini, Hrvatski sindikat pošte i Republički sindikat radnika Hrvatske su danas, 1. prosinca 2015., uputili pismo Upravi Društva u kojem se traži da Uprava donese Odluku o jednokratnoj isplati iz dobiti, svim radnicima HP. Pismo prenosimo u cijelosti.

“Poštovani g. Kranjčić,

prema podacima iz Izvješća o poslovanju Društva HP-Hrvatska pošta d.d. za prvih devet mjeseci ove godine, ostvaren je pozitivan poslovni rezultat u iznosu 86,4 mil. kn. Očekivane projekcije konačnih financijskih rezultata za 2015., govore nam da bi dobit Hrvatske pošte za tekuću poslovnu godinu trebala bitno premašiti rezultat ostvaren u prvih devet mjeseci tekuće godine.  Ovakav poslovni rezultat posljedica je uspješnog poslovanja Društva u 2015., na koji su u najvećoj mjeri utjecali, prije svega, doprinos svakog pojedinog radnika na svojem radnom mjestu, a zatim smanjenje troškova poslovanja, najviše kao posljedica smanjenja plaća i ukidanja gotovo svih dodatnih materijalnih prava radnika. Naravno da ne treba zaboraviti spomenuti niti doprinos menadžmenta stabilizaciji poslovanja Društva. Radnici u Hrvatskoj pošti danas rade više nego ikada, za plaću manju nego ikada i, za razliku od većine javnih tvrtki i poduzeća u vlasništvu države, radnici Pošte dali su ogroman doprinos stabilizaciji poslovanja. Kao što Vam je dobro poznato, uz već spomenuto smanjenje plaće (vrijednost boda, smanjenje dodatka za radni staž), radnici u Hrvatskoj pošti ne ostvaruju nikakva dodatna materijalna prava (božićnica, regres, dar za Uskrs, dar djeci, jubilarne nagrade, …).  Sada, krajem više nego uspješne poslovne godine, došlo je pravo vrijeme da se radnicima prizna sav njihov samoprijegor, trud i odricanje. Iz tog Vam razloga, gospodine predsjedniče Uprave HP d.d., predlažemo da Poslodavac donese odluku o jednokratnoj isplati iz dobiti, svim radnicima Hrvatske pošte.  Uvjereni smo da ova isplata, koju su radnici Pošte svojim marljivim radom i te kako zaslužili i s pravom je očekuju, ne bi značajnije opteretila poslovanje Društva, a bila bi opravdana s poslovne, socijalne i ljudske točke gledišta. Iz navedenih razloga, g. predsjedniče, uvjereni smo da se na naš prijedlog Uprava Društva ne može i neće oglušiti, da ćete donijeti predloženu odluku i na taj način materijalno pripomoći našim radnicima i članovima njihovih obitelji.

S poštovanjem,

Milan Jukić, HSP Marija Jukić, RSRH”