POST INFO 758 – Nezaboravno ljetovanje i odmor u Plavoj vali

TURISTIČKA SEZONA 2020.
( u razdoblju od 18.06. do 16.09.2020.)

PRIJAVE SE PRIMAJU
do 14. veljače

PODSJEĆAMO VAS DA SU U TIJEKU PRIJAVE ZA LJETOVANJE I ODMOR U TURISTIČKIM OBJEKTIMA PLAVE VALE na Puntu (Krk), u Rogoznici, na Bolu (Brač), u Vrboskoj (Hvar) i u Mlinima (blizina Dubrovnika). Nudimo Vam vrhunski smještaj uz najpovoljnije cijene na hrvatskom turističkom tržištu, uz iznimno prihvatljive cijene i uvjete plaćanja. Cijene turističkog smještaja po apartmanu kreću se u rasponu od 210 do najviše 360 kn dnevno.

*Plaćanje je moguće jednokratno uz popust od 5% ili u ratama od 5-10 mjesečnih rata bez kamata.

Popunite obrazac za prijavu, koji možete naći na internetskoj stranici www.sindikat-hsp.hr ili kod Vašeg sindikalnog povjerenika, dostavite poštom na adresu PLAVA VALA HSP d.o.o., Radićeva 12, 10000 Zagreb, fax-porukom na broj 01/4929676 ili na e-mail blagajna1@sindikat-hsp.hr. Sve dodatne informacije na možete dobiti na telefone 01 4686-087 i 01 4686-088.

Nemojte propustiti ljetovati i uživati u najljepšem moru i top turističkim odredištima na Jadranu

VRHUNSKI SMJEŠTAJ – POVOLJNE CIJENE – TOP TURISTIČKE DESTINACIJE
PLAVA VALA HSP d.o.o.

KRAJEM PROSINCA 131.753 NEZAPOSLENIH

Krajem prosinca prošle godine u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) bilo je registrirano 131.753 nezaposlenih osoba, što je za 3.303 osobe više nego prethodnoga mjeseca te za 17.166 osobe manje nego u prosincu 2018 godine. Od ukupnoga broja nezaposlenih u prosincu 2019. bilo je 59.118 nezaposlenih muškaraca (44,9 posto) i 72.635 nezaposlenih žena (55,1 posto). Najveći apsolutni broj nezaposlenih osoba u prosincu 2019. imali su Splitsko-dalmatinska županija (17,7 posto od ukupnoga broja u Hrvatskoj), Osječko-baranjska županija (12,4 posto) i Grad Zagreb (11,4 posto), a najmanji je broj nezaposlenih zabilježen u Ličko-senjskoj županiji (1,3 posto). Temeljem radnoga odnosa većina se osoba zaposlila na određeno vrijeme (85,4 posto). Promatrano po djelatnostima, među osobama s radnim iskustvom, najveći je broj radio u pružanju smještaja, pripremi i usluživanju hrane, prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo te javnoj upravi i obrani.

HRVATSKA JE MEĐU ŠEST ZEMALJA EU-a U KOJIMA SU RADNICI PLAĆENI SLABIJE NEGO PRIJE 10 GODINA

Hrvatska je među šest zemalja Europske unije u kojima su radnici u prosjeku plaćeni manje nego prije deset godina, pokazali su rezultati Instituta europskih sindikata (ETUI). U razdoblju od 2010. do 2019. godine u Hrvatskoj su se prosječni paketi plaća prilagođeni inflaciji, uključujući doprinose za socijalno osiguranje i naknade za plaće, smanjili za pet posto. Novi rezultati ETUI-a pokazali su da su prosječni paketi plaća smanjili i u Italiji, za dva posto, Španjolskoj i Portugalu, za po četiri posto, na Cipru, za sedam posto, te u Grčkoj, za 15 posto. ETUI je priopćio kako su prosječni paketi plaća u istom razdoblju gotovo stagnirali te porasli tek za 0,1 posto u Finskoj te po 1,5 posto u Belgiji i Nizozemskoj. „Radnici u šest zemalja EU-a u gorem su stanju nego prije 10 godina. Čelnici EU-a vole pričati o takozvanom oporavku, no za milijune radnika u mnogim zemljama EU-a kriza nije gotova“, rekla je zamjenica generalnog tajnika Europske konfederacije sindikata (ETUC) Esther Lynch. „EU mora učiniti mnogo više po pitanju promicanja povećanja plaća i minimalnih plaća te u podupiranju jačih kolektivnih ugovora u gotovo svim zemljama članicama EU-a“, zaključila je. (Izvor: Novi list)

PROMJENE PROPISA U PRIMJENI OD 1.1.2020.

U Narodnim novinama od 11. prosinca 2019. godine objavljene su izmjene zakona kojima se mijenjaju porezni propisi s primjenom od 1.1.2020. godine.

Porez na dohodak

Osnovni mjesečni odbitak povećava se na 4.000 kuna. Na primjeru osobe koja prirez plaća u Zagrebu i nema dodatnih osobnih odbitaka, svaka mjesečna bruto plaća i plaća veća od 5.000 kuna rezultirat će za 56 kuna većom neto plaćom. Ovo se odnosi na sve plaće isplaćene od siječnja 2020. pa tako i na plaću za prosinac 2019. Mladim osobama s godišnjim oporezivim dohotkom do 360.000 kuna smanjuje se porez i prirez na dohodak od nesamostalnog rada (plaće) za 100 posto do 25 godina života te za 50 posto od 26. do 30. godine života. Umanjenje se odnosi na cijelu godinu u kojoj osoba navršava određeni broj godina života. Poslodavac će moći radnicima neoporezivo isplatiti prigodnu nagradu (božićnica, regres) do 3.000,00 kuna umjesto dosadašnjih 2.500,00 kuna. Premije dodatnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja koje poslodavac uplaćuje u korist svojeg zaposlenika do propisanog iznosa postaju neoporezivi primitci na koje se ne plaćaju niti porezi niti doprinosi, a to je iznos od 2.500,00 kuna godišnje za jednog zaposlenika na temelju vjerodostojne dokumentacije.

Minimalna plaća

U Narodnim novinama objavljena je Uredba o visini minimalne plaće koja se za puno radno vrijeme povećava u 2020. godini na 4.062,51 kunu bruto, za razliku od 2019. godine kada je ista iznosila 3.750,00 kuna bruto. Minimalna neto mjesečna plaća za puno radno vrijeme time se povećava s 3.000,00 na 3.250,00 kuna. Nova minimalna plaća se obračunava za rad u siječnju, te se isplaćuje u veljači.

Porez na dodanu vrijednost

Opća stopa PDV-a od 1.1. 2020. godine zadržava se na 25 posto umjesto na 24 posto kako je bilo najavljivano još 2018. godine. Stopa PDV-a za pripremanje i usluživanje jela i slastica u i izvan ugostiteljskih objekata smanjuje se na 13 posto. Ne postoji razlika između jela konzumiranih u ugostiteljskim objektima u odnosu na ona koja se dostavljaju. Ostaje za vidjeti hoće li ugostiteljski objekti prateći smanjenje stope PDV-a, smanjiti i cijenu svojih proizvoda. (Izvor; Grafičar i mediji)