POST INFO 830 – Božićnica 2.500 kuna

Kolektivni ugovor za radnike Hrvatske pošte u svom 61. članku (st.3.) propisuje isplatu jednokratne prigodne nagrade (božićnice) u iznosu od 1.500 kuna neto radnicima koji na dan 1. prosinca budu u radnom odnosu kod Poslodavca. Hrvatski sindikat pošte je početkom studenog ove godine Poslodavcu uputio zahtjev da se otvori razgovor na temu božićnice s inicijativom da se, na temelju rezultata poslovanja i neupitnog doprinosa radnika tom rezultatu, svakako iznađe mogućnost isplate koja bi bila viša u odnosu na propisani iznos. Argumenti obiju strana, Poslodavca i sindikata su jasno „stavljeni na stol“ i naposljetku iznjedrili rezultat kojeg imamo. Jednokratnu prigodnu nagradu u iznosu koji je za tisuću kuna veći od onog koji je propisan Kolektivnim ugovorom. Moramo istaknuti da su naši zahtjevi i očekivanja bili veći, na što Poslodavac nije pristao, uz tvrdnju da je ovo povećanje maksimum kojeg mogu prihvatiti s obzirom na rezultate poslovanja i okolnosti u kojima Hrvatska pošta obavlja svoju djelatnost. Isplata božićnice planirana je za 20. prosinca 2021. godine.

BOŽIĆNICA IZUZETA OD OVRHE

Brojnim našim kolegicama i kolegama koji imaju ovrhe na plaću i otvoren zaštićeni račun, a koji nas pitaju što će biti s njihovim božićnicama, odgovor je da su, temeljem izmjena i dopuna Ovršnog zakona koje su stupile na snagu u studenom 2020., prigodne nagrade, pa tako i božićnica, izuzete od ovrhe i bit će im isplaćena na njihov zaštićeni račun.