HSP - Hrvatski sindikat POŠTE

Izloženost kemikalijama na radnome mjestu: Vijeće utvrdilo svoje stajalište

Foto: NHS

Izvor: Vijeće EU

Vijeće je spremno započeti pregovore s Europskim parlamentom o novoj inicijativi za zaštitu radnika od zdravstvenih rizika povezanih s izloženošću opasnim kemikalijama. Izmjenom direktive o graničnim vrijednostima za olovo i njegove anorganske spojeve te za diizocijanate utvrdit će se nove granične vrijednosti za izloženost na radnome mjestu i osigurati da se zelena tranzicija EU-a ne odvija nauštrb zdravlja radnika. “EU ima dugu tradiciju zaštite radnika od izloženosti opasnim kemikalijama, koja se nastavlja u stajalištu koje je Vijeće danas donijelo. Moramo se pobrinuti da osobe koje rade na ostvarenju zelene tranzicije budu zaštićene od potencijalnih zdravstvenih rizika.” Paulina Brandberg, švedska ministrica rodne ravnopravnosti i radnog života

Iako EU već dugo štiti radnike od potencijalnih negativnih učinaka izloženosti olovu na zdravlje, te napore sada pojačava s obzirom na prelazak na klimatsku neutralnost. Olovo i diizocijanati vjerojatno će se upotrebljavati u proizvodnji baterija i električnih automobila, u vjetroturbinama i pri obnovi zgrada, što znači da bi osobe koje rade u tim područjima mogle biti u većoj opasnosti od izlaganja tim tvarima. Cilj je inicijative znatno smanjiti postojeće granične vrijednosti za olovo i prvi put uvesti granične vrijednosti za diizocijanate.

Stajalištem Vijeća, odnosno „općim pristupom” zadržavaju se ambiciozne granične vrijednosti za izloženost utvrđene u prijedlogu Komisije, a uvodi se i prijelazno razdoblje (do 31.prosinca2028.) kako bi se državama članicama osiguralo dovoljno vremena da djelotvorno provedu mjere upravljanja rizikom i prilagode svoje proizvodne postupke kako bi ih uskladile s novom biološkom graničnom vrijednosti za olovo.

Vijeće je također uvelo posebne odredbe za radnike koji zbog dugotrajne izloženosti već imaju visoke razine olova u krvi, kao i za žene reproduktivne dobi. Naposljetku, općim pristupom od Komisije se zahtijeva izdavanje smjernica o zdravstvenom nadzoru, koje bi trebale uključivati savjete o tome kako provesti odredbe koje se odnose na razine olova u krvi.

Sljedeći koraci

Danas donesenim općim pristupom predstojećem se španjolskom predsjedništvu Vijeća daje mandat za početak pregovora s Europskim parlamentom s ciljem postizanja privremenog dogovora o izmjeni direktive.

Kontekst

EU od 1982. ima pravila za ograničavanje izloženosti olovu. Poznato je da dugotrajna izloženost olovu utječe na reproduktivne funkcije i razvoj fetusa te da oštećuje živčani sustav, bubrege, srce i krv. Prijedlogom Komisije, objavljenim 13.veljače2023., granična vrijednost profesionalne izloženosti za olovo smanjuje se s 0,15mg/m³ na 0,03mg/m³, a biološka granična vrijednost za olovo sa 70μg/100ml na 15μg/100ml.

Diizocijanati su skupina kemikalija koje se uvelike upotrebljavaju u industriji, posebno u proizvodnji poliuretana te kao otvrdnjivači u industrijskim bojama, ljepilima, lakovima i smolama. Na razini EU-a trenutačno ne postoje granične vrijednosti za diizocijanate, no poznato je da uzrokuju astmu i druge bolesti dišnog sustava. Prijedlogom se utvrđuje nova ukupna granična vrijednost profesionalne izloženosti za diizocijanate od 6µg NCO/m³ (tj. maksimalna koncentracija u zraku koji radnik udiše tijekom osmosatnog radnog dana) i granična vrijednost za kratkotrajnu izloženosti od 12µg NCO/m³ (tj. prosječna izloženost tijekom razdoblja od 15 minuta).