Novi pokušaj dogovora Vlade i sindikata

HRT – Pregovarački odbori Vlade i osam sindikata javnih službi pokušat će danas u 13 sati u Banskim dvorima posljednji put postići dogovor o izmjenama Temeljnog kolektivnog ugovora. Podsjetimo, u petak su četiri sindikata obrazovanja i medicinskih sestara odbila potpisati taj dokument, a Vlada je najavila postupak arbitraže. Prihvaćanjem sporazuma sindikati bi pristali na smanjenje materijalnih prava, ali bi sačuvali plaće i svoj kolektivni ugovor, dok će u protivnom Vlada otkazati Temeljni kolektivni ugovor i svima u javnim službama smanjiti plaće za 10 posto.

Vođa pobunjenika, predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, mogućnost dogovora vidi u premijerovoj izjavi da će prava nakon krize biti vraćena. Netočno je da smo popustili, a još je manje točno da sutra potpisujemo izmjene kolektivnog ugovora. Jedino što je novo u cijeloj ovoj priči je premijerova izjava koja djeluje kao tračak optimizma u ovoj blokadi u kojoj smo se svi skupa našli. Ako bi se tim tragom stvari razvijale, onda bismo možda mogli doći do nekog dogovora, ali to sigurno neće biti sutra i neće biti preko noći, rekao je Ribić za Hrvatski radio.